Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Po stopách GPS

Věda

  8:45
Navigace GPS odstartovaly zhruba před rokem v České republice obrovský boom, který lze u nás přirovnat snad jen k rozmachu mobilních telefonů po roce 1996 (spuštění GSM). V tomto článku trochu zabrousíme do historie GPS a podíváme se, jak celý systém GPS funguje.

Družice ve vesmíru. foto: InternetReprofoto

K čemu GPS navigace vůbec je? Představte si jednoduchou situaci. Potřebujete se dostat na určité místo, ale neznáte cestu. Ve většině případů si nějak poradíte, ale dá vám to mnoho úsilí, ztratíte tím spoustu času a někdy i nervy. Chcete-li těmto problémům předejít, možná byste rádi uvítali pomocníka, který vše vyřeší za vás a do poslední chvíle vám bude radit, jak se do cílové destinace dostanete. Navigační systémy je možné použít v dopravních prostředcích, ale klidně i mimo ně. Obsahují mnoho bodů zájmů, což jsou například benzínové stanice, hotely, restaurace atd. Několika stisky zadáte cílový bod a potom už jen stačí sledovat, případně naslouchat, kudy máte jet. Navigační systémy jsou již dnes tak levné, že se jejich investice rozhodně vrátí.

Magická zkratka GPS
GPS (Global Positioning System) je vojenský navigační systém vyvinutý ministerstvem obrany Spojených států amerických. Jeho původní zaměření bylo pouze k vojenským účelům, počátkem 80. let ho ale Spojené státy zpřístupnily i k civilnímu použití. GPS přijímač dokáže určit vaši polohu s přesností udávanou kolem 10 metrů (nejste-li zrovna členem spojenecké armády, která pracuje s přesností mnohem vyšší). Je úplně jedno, jestli se nacházíte v Nové Vsi, v centru New Yorku, nebo uprostřed Sahary. Nad hlavami nám totiž krouží 30 družic obíhajících nad Zemí ve výšce zhruba dvacet tisíc kilometrů, které dokážou snadno zaměřit naši polohu, nebrání-li jim nic v cestě. 24 z toho je funkčních a jejich oběhy jsou naaranžovány tak, aby z každého místa na zemi byly „viditelné“ nejméně čtyři, což je minimum pro zjištění polohy. Obvykle se ale přijímá signál z více družic (6-12, podle toho, kolik je v dosahu a kolika kanály je vybaven GPS přijímač) a stanovení místa je pak o to přesnější. Systém GPS pracuje jednosměrně – družice vysílají signál a pozemské přístroje ho přijímají. Modul GPS bývá přímo vestavěný v samostatných přenosných autonavigátorech, může být ale také přítomen v mobilních telefonech, kapesních počítačích, hodinkách apod. Velice rozšířené jsou externí GPS moduly, které se často používají s mobilním telefonem, k němuž se připojují prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth. Ačkoliv stál vývoj družicového systému několik miliard amerických dolarů a každý rok jeho provoz spolkne dalších několik set milionů, tato technologie je všem zpřístupněna zdarma. Přesto Evropa buduje svůj vlastní navigační systém Galileo, o kterém si řekneme v některém z příštích dílů.



Mapy
Informace, že se nacházíte na 38o48´34“ jižní šířky, 11o52´05“ východní délky, by vám asi mnoho nepověděly. Potřebné údaje o své poloze získáte až s digitální mapou, která dokáže hodnoty vyjádřené ve stupních a minutách přehledně zaznamenat. Právě mapy jsou tou klíčovou a mnohdy i nejdražší položkou při nákupu kompletního navigačního balíčku. Existují však také navigační systémy, které potřebné mapy přímo stahují z internetu přes paketové přenosy. Softwarové mapy jsou docela náročné na paměťový prostor, proto se většinou dodávají na paměťových kartách. Abyste na jednom místě mohli mít mapové podklady celé Evropy, neobejdete se bez 2GB paměťového prostoru. Mapy jsou k dispozici většinou po větších oblastech/regionech, například západní Evropa, východní Evropa, atd. Nejvýznamnějšími dodavateli jsou společnosti TeleAtlas a Navteq. Pokrytí České republiky je v současné době u obou společností na výborné úrovni.

Autor: