Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zatmění slunce bude dobře viditelné, má být jasno

Věda

  16:00aktualizováno  20. března 9:35
PRAHA - UVNITŘ VIDEO. Počasí bude pozorovatelům částečného zatmění Slunce v Česku v pátek přát. Čekat je budou jasná obloha a výborné pozorovací podmínky, i když bude chladno. „Předpokládáme jasno. Ranní teplota ale bude blízko nule,“ sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Zatmění Slunce na Velikonočních ostrovech foto: ČTK/AP

Částečné zatmění Slunce budou moct Češi pozorovat z celého území státu. V řadě měst se chystají veřejná pozorování na hvězdárnách i na jiných místech, například před školami nebo na náměstích. V Praze začne zatmění v 9:37, maximální fáze nastane v 10:45 a skončí v 11:57. V Česku se časy budou lišit v minutách. Čím více na západ, tím dříve zatmění bude.

Páteční částečné zatmění Slunce bude pro Českou republiku největším do roku 2026 a zároveň posledním zde viditelným v tomto desetiletí. Dopoledne měsíc zakryje asi tři čtvrtiny slunečního disku, zároveň by mělo být možné pozorovat planetu Venuši. V pátek také nastane jarní rovnodennost, astronomické jaro začne ve 23 hodin 44 minut.  Vzácnější je úplné zatmění Slunce, které pro jedno místo na Zemi statisticky vychází jednou za 400 let.

Sledujte zatmění Slunce na Faerských ostrovech - ŽIVĚ:

Pozorovat zatmění pouhým okem je nebezpečné, nevhodné jsou i sluneční brýle, upozorňují odborníci. Lidé si na hvězdárnách mohou koupit speciální brýle, použít mohou také svářečské sklo hustoty 13 nebo 14. Filtr se musí přidat i k dalekohledu.

Zatmění Měsíce

Česko letos čeká ještě na jedno zatmění. Dne 28. září bude v ranních hodinách úplně zatmění Měsíce. Další zatmění Slunce, které bude možné pozorovat z území Česka, bude opět částečné, a to 20. června 2021. Nejbližší úplné zatmění Slunce budou Češi moct pozorovat až 7. října 2135.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat