Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet amurských tygrů v Rusku rychle klesá, zjistili experti

Věda

  0:48
MOSKVA - Množství tygrů amurských na ruském Dálném Východě se loni snížilo o 15 procent a jejich situace je katastrofální. Na mezinárodní tiskové konferenci to dnes ve Vladivostoku řekl zástupce Světového fondu ochrany přírody (WWF).

"Podle loňského pozorování jsme zjistili pokles tohoto vzácného živočišného druhu o 15 procent," řekl Jurij Darman z ruské sekce WWF, kterého cituje agentura Interfax.

Tygr amurský, někdy nazývaný také sibiřský, žije hlavně v oblasti Primorska a Chabarovska. "Situace je skutečně katastrofální," zdůraznil Darman na konferenci, jíž se zúčastnila asi stovka expertů z Evropy, Asie a Spojených států.

Podle vědců zůstává v Rusku asi už jen kolem 450 těchto tygrů. Jejich lov je od roku 1947 zakázán. Ruský Dálný Východ je hlavním domovem těchto kočkovitých šelem. Podle odhadů ještě asi 20 až 25 těchto zvířat žije v Číně.

Na sklonku loňského roku ruská vláda oznámila, že spolu s organizacemi na ochranu životního prostředí zahájí velkorysou mezinárodní kampaň s cílem nejen zachránit vymírající populaci tygrů, ale do budoucna ještě výrazně navýšit jejich stavy.

Ruský zástupce ve WWF tvrdil, že země a organizace, která se ambiciózního programu zúčastní, mohou dohromady shromáždit fond v hodnotě kolem miliardy dolarů.

Rusko doufá, že ještě letos uspořádá takzvaný tygří summit, jehož se zúčastní hlavy 13 států, v nichž tygří populace žijí. "Tygří summit" by se měl konat letos v září právě ve Vladivostoku. Hostil by ho ruský premiér Vladimir Putin s lídry takových zemí, jako je Čína a Indie.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Financial accountant / Účetní

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Praha