Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet amurských tygrů v Rusku rychle klesá, zjistili experti

Vladimír Putin

  0:48
MOSKVA - Množství tygrů amurských na ruském Dálném Východě se loni snížilo o 15 procent a jejich situace je katastrofální. Na mezinárodní tiskové konferenci to dnes ve Vladivostoku řekl zástupce Světového fondu ochrany přírody (WWF).

"Podle loňského pozorování jsme zjistili pokles tohoto vzácného živočišného druhu o 15 procent," řekl Jurij Darman z ruské sekce WWF, kterého cituje agentura Interfax.

Tygr amurský, někdy nazývaný také sibiřský, žije hlavně v oblasti Primorska a Chabarovska. "Situace je skutečně katastrofální," zdůraznil Darman na konferenci, jíž se zúčastnila asi stovka expertů z Evropy, Asie a Spojených států.

Podle vědců zůstává v Rusku asi už jen kolem 450 těchto tygrů. Jejich lov je od roku 1947 zakázán. Ruský Dálný Východ je hlavním domovem těchto kočkovitých šelem. Podle odhadů ještě asi 20 až 25 těchto zvířat žije v Číně.

Na sklonku loňského roku ruská vláda oznámila, že spolu s organizacemi na ochranu životního prostředí zahájí velkorysou mezinárodní kampaň s cílem nejen zachránit vymírající populaci tygrů, ale do budoucna ještě výrazně navýšit jejich stavy.

Ruský zástupce ve WWF tvrdil, že země a organizace, která se ambiciózního programu zúčastní, mohou dohromady shromáždit fond v hodnotě kolem miliardy dolarů.

Rusko doufá, že ještě letos uspořádá takzvaný tygří summit, jehož se zúčastní hlavy 13 států, v nichž tygří populace žijí. "Tygří summit" by se měl konat letos v září právě ve Vladivostoku. Hostil by ho ruský premiér Vladimir Putin s lídry takových zemí, jako je Čína a Indie.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...