Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet udání za nelegální software narůstá

Věda

  9:12
V souvislosti s hospodářskou krizí vznikl nový trend – udávání kvůli užívání pirátského software ze strany propuštěných zaměstnanců, kteří se nechtějí smířit s výpovědí.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: SamsungReprofoto

Celosvětová krize vyvolala vlny propouštění a s tím stoupl i počet lidí, kteří svému bývalému zaměstnavateli chtějí zkomplikovat podnikání – nařknou ho z užívání pirátského softwaru ve firmě.

„Rapidně narůstá počet zaměstnanců, kteří vyhrožují udáním kvůli nelegálnímu užívání počítačových programů. Vyplývá to z průzkumu mezi klienty, kteří si pořizují náš auditovací nástroj zabraňující šíření nelegálního softwaru ve firmách,“ řekl Robert Kleiner, člen představenstva firmy truconneXion.

Počet manažerů firem, kteří se kontroly na základě udání obávají, narostl v prvním čtvrtletí tohoto roku o celých 27 procent a výrazně tak převyšuje obavy z ohrožení bezpečnosti počítačové sítě. V oblasti pirátských aktivit zaměstnanců mají manažeři největší strach z udání zaměstnanců (58 %) a stahování nelegálního softwaru (31 %).

Policejní prohlídka může citelně zasáhnout chod celé firmy, a to i v případě, že se softwarového pirátství nedopouští. Firma musí policii prokázat, že nalezený software užívá v souladu s licenčními podmínkami a že software získala legální cestou, což znamená shromáždění všech potřebných dokladů. Nemá-li firma tyto věci v pořádku, může takováto policejní prohlídka narušit celý její chod. V průběhu kontroly navíc nelze na počítačích vůbec pracovat a v případě potřeby může policie některé počítače odvézt k přezkoumání.

Pokud se přečiny proti autorskému právu dostanou k soudu, tresty mohou být velmi přísné. Může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše pěti let. Dále hrozí nutnost uhradit škodu způsobenou výrobcům softwaru. Ti se mohou domáhat vysokých finančních kompenzací až ve výši dvojnásobku ceny nelegálně užívaného softwaru.

 

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!