Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Počet vysokoškoláků se zvýšil. Trh práce na ně ale není připraven

Počet absolventů vysokých škol v Česku se za 20 let zvýšil z pětiny na více než polovinu populačního ročníku a dál poroste. Trh na jejich uplatnění ale není připraven. Uvedl to na základě průzkumů někdejší náměstek ministra školství Jan Koucký na semináři, který byl věnován uplatnění vysokoškoláků v praxi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RH

5. 12. 2013 12:05
Samozřejmě

velmi snadná odpomoc === konečně nepřijímejte Slováky, kteří zadarmo PLUS stipendia--- vyštudovali v Česku, spec. v Praze !!!

Lehké to nebude, protože Slováci zde mají vybudovanou vlivnou LOBBY !!

0 0
možnosti
MK

M. Komárek

5. 12. 2013 8:15
Zkusme si představit opačný trend

vstup na VŠ bude jen pro elitu a tak místo situace, kdy na trh práce přichází relativně dospělý, vyzrálý a spolehlivý člověk ve věku 23-25 let, který má i určité všeobecné i odborné znalosti, poměrně kultivované vystupování, se situace prudce mění, na trh se valí desítky tisíc lidí ve věku 18 let, totálně nezralých, nezodpovědných, o které nemají zaměstnavatelé (např. já) sebemenší zájem. Tvrdý střet s realitou, frustrace, drogy, kriminalita? Obrovský, skokový nárůst nezaměstnanosti, sociálních výdajů, snížení kvalifikace i perspektivy této generace .... děs a hrůza.

Buďme rádi, že je naše společnost (zatím) natolik bohatá, že nechá naše děti dozrát, dospět, pořádně se rozkoukat a stát se plnohodnotnými občany.

0 0
možnosti
JK

9. 12. 2013 4:54
Re: Zkusme si představit opačný trend

Ve fabrikach co jsem delal byl vzdy problem sehnat kvalifikovane lidi. Dokonce platili odmeny, kdyz nejakeho kdo privede. Takze  inzinyr dobry v elekronice, nebo schopny vypocitat stress proste, elektikari a strojari s vysokou skolou o ty byla nouze, Take programatory sme si vetsinou museli vychovat s chytrych mladych lidi, protoze nesli sehnat. V delnicke profesi nesli vybec sehnat nastrojari. To jsou jen moje zkusenosti, ale oni nerikaji,ktere obory maji problem, jesli ti ci vystudovali politicke vedy a podobne?

0 0
možnosti
SS

4. 12. 2013 20:29
Není VŠ jako VŠ

Už to vidím, jak lékařské fakulty produkují absolventy na úrovni poloviny populace. Dnes je absolventů VŠ více, než dříve středních škol. Kvalita tomu odpovídá. Každý by chtěl titul, ale od doktora takové kvality by se řezat nenechal.

Děs.

0 0
možnosti
JP

J. Pluk

4. 12. 2013 12:20
VŠ titul nerovná se kvalifikovanost

Je neoddiskutovatelné, že hodnota VŠ vzdělání zcela jasně klesla už proto, že všechny země se snaží prokázat svou výši tím, že vykazují vysoké procento VŠ vzdělaných. Jestliže neroste průměrné IQ populace, ale počet škol i jejich absolventů se zvyšuje, je pokles kvality vzdělávání nevyhnutelným jevem. Navíc studenti dnes od studia na VŠ očekávají to že si užijí života, budou "pařit" a zkoušky udělají na základě dvoudenního biflování před termínem. Stejně tak se firmy nijak zvlášť nesnaží s vysokými školami pracovat, takže vzdělání a praxe nejdou ruku v ruce.

V jiném článku na toto téma popisovali situaci francouzky, která si po ukončení studií literatury marně hledá práci. Bohužel, toto je dalším příznakem dnešní doby. Každý ví, že nejlépe se uplatní absolventi technických oborů, přesto se studenti hrnou na různé pofidérní humanitní směry, protože je snadné se je nabiflovat. A pak si stěžují že stát nedělá dost aby záplavě filozofů našel práci v jejich oboru.

0 0
možnosti
JK

4. 12. 2013 13:25
Re: VŠ titul nerovná se kvalifikovanost

AMEN

0 0
možnosti