Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

PODÍVEJTE SE: Do vesmíru letí první robot s lidskými rysy

Robonaut 2.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robonaut 2. | foto: www.nasa.gov

MYS CANAVERAL (USA) Raketoplán Discovery s šestičlennou posádkou dnes večer naposledy odstartuje do vesmíru. Při své poslední, jedenáctidenní misi dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) mimo jiné robota Robonauta 2, který se stane prvním mechanickým humanoidem na oběžné dráze.

Humanoidní roboti by v budoucnu měli lidské posádce na oběžné dráze pomáhat při plnění běžných úkolů. Tento robot má humanoidní tělo od pasu nahoru a dokáže používat stejné nástroje jako posádka stanice.

Robonaut 2 je oproti svému předchůdci rychlejší, přesnější a hlavně silnější. Dokáže uzvednout téměř deset kilogramů.

Robonaut 2 bude pracovat v laboratoři v modulu Destiny. Jeho nástupci by podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) měli být schopni i nasazení vně ISS a mohli by provádět úkoly, které jsou pro lidi příliš obtížné nebo příliš nebezpečné.

Robonaut 2.

Start Discovery naplánoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na 22:50 SEČ. O devět hodin dříve začnou technici plnit nádrže raketoplánu palivem. Problémy s palivovou nádrží přitom zavinily odklad startu Discovery loni na podzim. Podle původních plánů měl raketoplán letět k ISS už počátkem listopadu.

Discovery létá do vesmíru od roku 1984, současným startem začíná jeho 39. mise. Celkem raketoplán strávil na oběžné dráze 351 dní, tedy téměř rok. Na jeho palubě se vystřídalo 246 členů posádky.

Poslední start čeká letos i zbývající dva americké raketoplány. V dubnu k ISS odstartuje Endeavour a v červnu Atlantis. Poté NASA provoz těchto vesmírných lodí ukončí.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!