Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podivné skvrny na Marsu: Vyhřívají se tam pavouci?

Věda

  7:00
PRAHA - Planeta Mars není vůbec pustým a nudným místem. Dokazují to snímky jejího povrchu, na kterých je možné vidět podivné černé objekty. Připomínají hejna pavouků vyhřívajících se na slunci. Čím skvrny ve skutečnou jsou, vědci neví. Mají ale hned několik teorií.

Podivně pavoučí skvrny na Marsu. foto: Michael Benson/NASA/JPL/University of Arizona/Kinetikon Pictures

Písčité duny, sem tam nějaké vyvýšené místo. Takový obrázek přináší o Marsu i planetární sonda Mars Reconnaisance Orbiter. Na jejích snímcích se ale objevují i tajemné tmavé skvrny, uvádí vědecký blog serveru National Radio Public.

Podivné objekty podle něj byly viděny poprvé v roce 1998 a od té doby se pravidelně objevují hlavně na slunečných místech a před zimou opět mizí. S příchodem marťanského jara se opět zjeví. A nikdo neví, co to vlastně je.

Gejzíry, nebo mikroorganismy

Experti přišli hned s několika teoriemi. Podle první z nich se jedná o gejzíry. Slunce zahřeje povrch Marsu i tenkou podzemní vrstvu zmrzlého CO², ten pak začne vybuchovat a do výšky vymršťovat písek, kameny a kusy ledu. Na různých místech planety se tak nečekaně objeví gejzíry.

Maďarští vědci ale přišli s jiným vysvětlením. Domnívají se, že to mohou být kolonie fotosyntetických marťanských mikroorganismů, které se vyhřívají na slunci.

Čím záhadné skvrny ve skutečnosti jsou, podle vědeckého blogu nedokážeme říct, zaručeně ale přitahují pozornost a vzbuzují otázky.

Autor:
Témata: Mars

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat