Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Podivné skvrny na Marsu: Vyhřívají se tam pavouci?

Podivně pavoučí skvrny na Marsu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podivně pavoučí skvrny na Marsu. | foto: Michael Benson/NASA/JPL/University of Arizona/Kinetikon Pictures

PRAHA Planeta Mars není vůbec pustým a nudným místem. Dokazují to snímky jejího povrchu, na kterých je možné vidět podivné černé objekty. Připomínají hejna pavouků vyhřívajících se na slunci. Čím skvrny ve skutečnou jsou, vědci neví. Mají ale hned několik teorií.

Písčité duny, sem tam nějaké vyvýšené místo. Takový obrázek přináší o Marsu i planetární sonda Mars Reconnaisance Orbiter. Na jejích snímcích se ale objevují i tajemné tmavé skvrny, uvádí vědecký blog serveru National Radio Public.

Podivné objekty podle něj byly viděny poprvé v roce 1998 a od té doby se pravidelně objevují hlavně na slunečných místech a před zimou opět mizí. S příchodem marťanského jara se opět zjeví. A nikdo neví, co to vlastně je.

Gejzíry, nebo mikroorganismy

Experti přišli hned s několika teoriemi. Podle první z nich se jedná o gejzíry. Slunce zahřeje povrch Marsu i tenkou podzemní vrstvu zmrzlého CO², ten pak začne vybuchovat a do výšky vymršťovat písek, kameny a kusy ledu. Na různých místech planety se tak nečekaně objeví gejzíry.

Maďarští vědci ale přišli s jiným vysvětlením. Domnívají se, že to mohou být kolonie fotosyntetických marťanských mikroorganismů, které se vyhřívají na slunci.

Čím záhadné skvrny ve skutečnosti jsou, podle vědeckého blogu nedokážeme říct, zaručeně ale přitahují pozornost a vzbuzují otázky.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...