Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Podmořská revoluce. Hadí robot dokáže samostatně opravit potrubí na dně oceánu

Věda

  15:00
Oslo - Odborníci z technologické společnosti se sídlem v Norsku vyvíjejí speciální podvodní drony a roboty, co mají za úkol zajistit bezpečnější, levnější a méně znečišťující práci pod hladinou oceánu. Jejich využití ocení především ropný a plynárenský průmysl, jejichž studny, kilometry potrubí a jiná zařízení potřebují kvalitní údržbu.

Hadí robot foto: eelume subsea intervention

Vědci s roboty prozkoumají gigantickou kru. Je větší než světové metropole, blíží se k Jižní Georgii

Jeden z navržených robotů, takzvaný „hadí“ robot, dokáže sám opravovat potrubí na dně oceánu. Jeho název je Eelume, má šest metrů, a je vybavený senzory a kamerou na každém konci. Vydrží v hloubce 500 metrů až šest měsíců, aniž by musel být vytažený zpět na povrch.

Samohybný robot se dokáže pohybovat ve vzdálenosti až 20 kilometrů, než bude potřebovat znovu nabít ve své stanici. Zvládá také vyměnit různé součástky, včetně nástrojů pro ovládání podmořských ventilů a čistících kartáčů k odstranění mořských řas a sedimentů.

Odborníci doufají, že do roku 2027 jich bude na celém světě až padesát kusů.
Hadí robot Eelume.

Údržbové práce na mnoha hlubinných vrtech a potrubních systémech již v současné době provádějí speciální bezpilotní vozítka, ale ta musí být dálkově ovládaná z paluby lodi. „To může stát až sto tisíc dolarů denně.“ Řekl pro CNN šéf projektu Pål Liljebäck.

Robot Eelume dokáže samostatně pracovat na úkolech přidělených z kontrolní místnosti na pevnině a odesílat zpět videa a data. Jeho hadovitý vzhled mu umožňuje pracovat ve stísněných prostorech a kroutit svým tělem tak, aby se udržel na místě silných proudů.

„Robot se může stát podmořským obyvatelem žijícím v dokovací stanici. Může být kdykoliv mobilizován k provádění inspekčních a intervenčních úkolů, čímž se sníží potřeba nákladných povrchových plavidel,“ doplnil Liljebäck.

Analytici očekávají, že globální trh s podvodní robotikou dosáhne v roce 2025 hodnoty kolem sedmi miliard dolarů a další technologické společnosti jsou v procesu komercionalizace nových hlubinných robotů a technologií.

Na výstavu do londýnské galerie může člověk za sebe vyslat robota

Například jedna italská společnost vytvořila podvodní dron, který se při údržbové práci dokáže ponořit do 3000 metrů, jiná americká firma vyvinula dálkově ovladatelné podmořské robotické vozidlo a další švédské vozidlo se už využívá na rybích farmách.

Odborníci z projektu Eelume chtějí provést poslední zkoušky s hadím robotem na mořském dně ještě letos, a v příštím roce nasadit své první roboty. Doufají, že do roku 2027 jich bude po celém světě až 50 kusů.