Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Podmořská revoluce. Hadí robot dokáže samostatně opravit potrubí na dně oceánu

Hadí robot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hadí robot | foto: eelume subsea intervention

Oslo Odborníci z technologické společnosti se sídlem v Norsku vyvíjejí speciální podvodní drony a roboty, co mají za úkol zajistit bezpečnější, levnější a méně znečišťující práci pod hladinou oceánu. Jejich využití ocení především ropný a plynárenský průmysl, jejichž studny, kilometry potrubí a jiná zařízení potřebují kvalitní údržbu.

Jeden z navržených robotů, takzvaný „hadí“ robot, dokáže sám opravovat potrubí na dně oceánu. Jeho název je Eelume, má šest metrů, a je vybavený senzory a kamerou na každém konci. Vydrží v hloubce 500 metrů až šest měsíců, aniž by musel být vytažený zpět na povrch.

Samohybný robot se dokáže pohybovat ve vzdálenosti až 20 kilometrů, než bude potřebovat znovu nabít ve své stanici. Zvládá také vyměnit různé součástky, včetně nástrojů pro ovládání podmořských ventilů a čistících kartáčů k odstranění mořských řas a sedimentů.

Odborníci doufají, že do roku 2027 jich bude na celém světě až padesát kusů.
Hadí robot Eelume.

Údržbové práce na mnoha hlubinných vrtech a potrubních systémech již v současné době provádějí speciální bezpilotní vozítka, ale ta musí být dálkově ovládaná z paluby lodi. „To může stát až sto tisíc dolarů denně.“ Řekl pro CNN šéf projektu Pål Liljebäck.

Robot Eelume dokáže samostatně pracovat na úkolech přidělených z kontrolní místnosti na pevnině a odesílat zpět videa a data. Jeho hadovitý vzhled mu umožňuje pracovat ve stísněných prostorech a kroutit svým tělem tak, aby se udržel na místě silných proudů.

„Robot se může stát podmořským obyvatelem žijícím v dokovací stanici. Může být kdykoliv mobilizován k provádění inspekčních a intervenčních úkolů, čímž se sníží potřeba nákladných povrchových plavidel,“ doplnil Liljebäck.

Analytici očekávají, že globální trh s podvodní robotikou dosáhne v roce 2025 hodnoty kolem sedmi miliard dolarů a další technologické společnosti jsou v procesu komercionalizace nových hlubinných robotů a technologií.

Například jedna italská společnost vytvořila podvodní dron, který se při údržbové práci dokáže ponořit do 3000 metrů, jiná americká firma vyvinula dálkově ovladatelné podmořské robotické vozidlo a další švédské vozidlo se už využívá na rybích farmách.

Odborníci z projektu Eelume chtějí provést poslední zkoušky s hadím robotem na mořském dně ještě letos, a v příštím roce nasadit své první roboty. Doufají, že do roku 2027 jich bude po celém světě až 50 kusů.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

O. Uživatel Uživatel požádal o vymazání 3:06 2.3.2021
O. Uživatel Uživatel požádal o vymazání 3:07 2.3.2021