Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohled na zemi zlata a pyramid. Čeští archeologové mapují starověké říše

Věda

  6:13
Čeští archeologové pomáhají mapovat dějiny starověké říše v severovýchodní Africe, jejíž vládci spočívají pod pyramidami, jejíž ekonomika závisela na Nilu, v níž se uctíval bůh Amon – a pozor, která se nejmenuje Egypt. Ve starověku postupně vznikla a zanikla na území Núbie, dnešního Súdánu, tři království. Övládala území od dnešního Asuánu po soutok Modrého a Bílého Nilu u dnešního Chartúmu.

Pyramidy v Gíze foto: Shutterstock

Kontrolovala tedy celý střední tok Nilu a jejich dějiny mohou být zajímavé ještě bezmála 1700 let poté, kdy poslední z nich přestalo existovat. Právě to poslední, zvané Merojské království, zkoumá expedice Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. V těchto dnech dorazili členové archeologické expedice do Súdánu již na jedenáctou výkopovou sezonu.

Příjemné teploty

Denní teploty tam teď oscilují mezi „přívětivými“ 30 a 40 °C. Před koncem roku se výprava vrátí do Evropy. S koncem prosince končí i účetní rok a expedice prostě musí být vyúčtována včas. Výzkumníci zamíří do Súdánu zase v únoru nebo v březnu a vydrží tam až do dubna, kdy je vyženou vedra přicházejícího léta.

Zajímá je archeologická lokalita ve vesnici Wad Ben Naga, asi 130 kilometrů severovýchodně od hlavního súdánskéhoměsta Chartúmu. „Je tomísto s fascinující historií,“ vysvětluje vedoucí výpravy Pavel Onderka. Do tamních končin se poprvé dostal v roce 2007 se súdánsko-kanadskou archeologickou expedicí. Nadchl se natolik, že se za dva roky vrátil s vlastní expedicí. Súdánské úřady udělily Národnímu muzeu licenci pro výzkum lokality Wad Ben Naga, kde před dvěma tisíci lety vzkvétalo merojské královské město.

Starověké státní útvary v Núbii (současném Súdánu)

  • 2500 až 1500 př. n. l. Kermské království – první starověké království s hlavním městem Kerma
  • 1500 až 1000 př. n. l. Egyptská okupace – Núbie kontrolována panovníky egyptské Nové říše
  • 1000 až 300 př. n. l. Napatské království – samostatné núbijské království s hlavním městem Napata, které jedno století vládne i Egyptu – jeho panovníci jsou pohřbíváni pod pyramidami
  • 300 př. n. l. až 350 n. l. Merojské království – přímé pokračování Napatského království s metropolí Meroe

První sezony v Súdánu byly náročné, především kvůli nedostatku peněz. Rozjezd výzkumů umožnily teprve sponzorské dary od společností Bohemia Energy a Pragemporion.

„Díky sponzorům se nám v roce 2011 podařilo objevit více než sto let ztracený chrám zvaný Týfónium. Byl znám jen z popisů cestovatelů, kteří Wad Ben Naga navštívili v 19. století,“ pochvaluje si Pavel Onderka a dodává, že sponzoři expedici podporují pátým rokem a do výzkumů už vložili sedmimístnou sumu.

„Až později se nám podařilo získat financování projektu z Grantové agentury ČR. Peníze od ní jsou určeny výhradně na vědeckou práci. Peníze od sponzorů využíváme také na přípravu výstav pro veřejnost,“ popisuje doktor Onderka.

Bůh s beraní hlavou

Mezi nejzajímavější objevy české expedice se dají počítat dvě sousoší boha Amona a jeho manželky bohyně Mut. Amon je bohem původně egyptským. Kde se vzal v Núbii? Vzhledem k sousedství s Egyptem a vzájemným stykům, obchodním, diplomatickým, ale i válečným, se kultury oboustranně ovlivňovaly. I v náboženství.

Archeolog: Hrobka Nefertiti může být v hrobce Tutanchamona

„Starověká polyteistická náboženství bývala nakloněna přijímání nových božstev, ale uzpůsobovala si je,“ líčí archeolog Vlastimil Vrtal. A tak je původně egyptský Amon vNúbii vyobrazován s beraní hlavou, což je místní specialita. „Ostatně, zdejší lidé přizpůsobili jak křesťanství, tak islámmístním zvykům, podobně jako jinde vAfrice,“ usmívá se Pavel Onderka. A nechybějí projevy pověrčivosti. Archeologická lokalita je opředena řadou pověr. Podle jedné se nad ruinami paláce z 1. století př. n. l. objevuje duch jeho stavitelky královny Amanišacheto. Jiná vypráví, že pod balvanem u vstupu do Týfónia jsou schovaní zlí duchové.

Nadvláda díky vodě

Česká expedice ve Wad Ben Naga zkoumá mimo jiné zmíněný Palác královny Amanišacheto. Přízemní patro zabíralo téměř čtyři tisíce metrů čtverečních. Merojští vládcové zde žili jen část roku, jejich dvůr byl – jako u středověkých německých císařů – stále na cestách. Panovník v provincii vždy vyřídil agendu a cestoval dál.

Vládu nad obyvateli různého etnického původu mu do velké míry zajišťoval administrativní aparát, efektivní kontrola nad důležitými vodními zdroji a královské monopoly, třeba dálkový obchod.

Složité sousedství

Za pozornost určitě stojí dramatické soužití se silným sousedem na severu – Egyptem. Vzájemné vztahy měly podobu někdy diplomatických a obchodních kontaktů, jindy válečnou a okupační. Byla období, kdy egyptská říše okupovala Núbii, ale stalo se, že núbijští vládci kontrolovali svého severního souseda. Núbijci převzali od Egypťanů módu stavět pohřební pyramidy a používali i egyptské hieroglyfy, než si vytvořili vlastní písmo.

První archeolog na světě byla tvrdohlavá žena. Kouřila a nosila pánské šaty

Vdobě Římské říše, která ovládla Egypt krátce před přelomem letopočtů, Římané uznali, že Merojské království by nebylo snadné ani výhodné anektovat, a tak s ním udržovali obchodní a diplomatické styky. Dokazují to i nálezy z Wad Ben Naga, například lampa s vyobrazením gladiátora nebo římská pánev, obojí vyrobené v 1. stol. n. l. v severní Itálii.

Záhadný konec

Merojské království skončilo kolem roku 350 n. l. „Úpadek ústřední královské moci ale neměl větší vliv na řemesla,“ popisuje Pavel Onderka. Historikové se nemohou shodnout, co se stalo. „Zcela jistě svou roli sehrál přesun hlavních obchodních cest mezi centrální Afrikou a východním Středomořím mimo nilské údolí. V oblasti v té době docházelo také k etnickým pohybům. Dalším faktorem byl Egypt, který vždy ovlivňoval dění v Núbii. V neposlední řadě je také třeba zmínit tehdejší výpravu aksumského krále Ezany z dnešní Etiopie proti Merojskému království,“ zamýšlí se doktor Onderka.

K poznání pádu Merojského království by tedy mohly přispět právě výzkumy v královském městě Wad Ben Naga.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!