Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohodové stáří ohrožuje úzkost a apatie, upozorňují vědci

Věda

  5:38
ŘÍM - Stárnutí není žádná velká radost. Každému by se líbilo, kdyby mohl prožívat závěr života v pohodě a mohl si co možná nejvíce zachovat duševní a tělesné funkce. Aby se zpomalil proces patologického stárnutí, je důležité sledovat včas jeho signály. K nim patří také úzkost a apatie, píše italský deník La Repubblica.

Čeští vědci urychlili výrobu látky proti stárnutí foto: Shutterstock

V mozku, který stárne, se dějí mnohé strukturální a funkční změny. Jednou z nich je poškozování bílé hmoty mozkové. Toto poškozování je způsobeno poklesem hladiny myelinu, proteinu, který umožňuje předávání nervového impulzu, a drobnými cerebrovaskulárními poraněními. Úzkost a ztráta zájmu a radosti a apatie jsou spojeny s cerebrovaskulárním poškozením a s redukcí objemu centra paměti. Ukázala to studie týmu vědců z neuropsychiatrické laboratoře Nadace Svaté Lucie v Římě.

„Náš výzkum ukazuje, že u dospělých a starých lidí, kteří jsou z neurologického hlediska zdraví, existuje souvislost mezi těmito neuropsychiatrickými symptomy a drobným cerebrovaskulárním poškozením. Úzkost a apatie mohou být považovány za časné známky rizika snížení kognitivních funkcí a demence,“ uvádí koordinátor výzkumu Gianfranco Spalletta.

Vědci sledovali při svém výzkumu 60 zdravých mužů a žen ve věku mezi 50 a 80 lety. Podrobili je testům, které hodnotily jejich paměť, pozornost, soustředění a orientaci, ale také úzkost, deprese a apatii. Pomocí magnetické rezonance vědci měřili poškození bílé hmoty, tedy množství cerebrovaskulárních poranění. Ta jsou od určitého věku přítomna u každého, ale u někoho je jich více a ukazují na vyšší pravděpodobnost poklesu kognitivních funkcí, zdůrazňuje psychiatr.

Vědci rozdělili sledované osoby na dvě skupiny: na ty, kdo měli poškození pohybující se pod prahem, který experti považují za významný, a na ty, kdo měli poškození nad tímto prahem. Po vyloučení faktorů, které by mohly ovlivnit konečné výsledky, jako je věk či úroveň vzdělání, vědci dospěli k závěru, že ti, u nichž bylo více poškození, vykazovali rovněž příznaky úzkosti a apatie.

Znamená to snad, že dospělý či starý člověk, který pociťuje úzkost a nemá z ničeho radost, onemocní dříve či později demencí? „Nikoli, ale jak vyplývá z mezinárodní literatury a jak jsme to potvrdili v naší studii, je třeba úzkosti a apatii monitorovat. Za přítomnosti dalších symptomů, jako je ztráta paměti nebo schopnosti orientace, tyto dva příznaky ukazují, že je třeba poradit se s odborníkem,“ zdůrazňuje Gianfranco Spalletta.

Mechanismy, které vedou k poškození celistvosti bílé hmoty mozkové, mohou být různé. „Je jich mnoho. Je to vysoká hladina cholesterolu, cukrovka, srdeční choroby a také životní styl. Některé z nich můžeme ovlivnit. Můžeme změnit životní styl. Fyzická aktivita, vhodná strava a účast na aktivitách, které stimulují naši paměť, mohou snížit riziko vzniku demence,“ uvádí Gianfranco Spalletta.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat