Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Pohyb ledovců se zpomalil, ale je stále vyšší než před pěti lety

Ledovec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ledovec - ilustrační foto. | foto: Reuters

KODAŇ Rychlost pohybu a tání grónských ledovců se před pěti lety náhle a bez varování výrazně zvýšila. Prognózy, že se toto tempo bude ještě zvyšovat, se nepotvrdily. Vědci však doposud neznají přesné příčiny tohoto procesu.

Grónský ledovec Helheim během několika posledních let téměř zdvojnásobil svoji rychlost, v roce 2005 dosáhl svého dosavadního rychlostního maxima s 30 metry za den.

Podobná situace byla pozorována i u dalších ledovců. Došlo k vědecké debatě, zda je tato obrovská zásobárna zmrzlé vody ohrožena zánikem. Uplynulo pět let a vědci mají několik dobrých zpráv, ale také mnoho nejistoty, napsala agentura AP.

"Vypadá to, že tak velkou rychlost měly ledovce jen po krátkou dobu, i když se zatím ještě žádný z ledovců nevrátil ke své ´normální´ rychlosti," konstatoval glaciolog Gordon Hamilton.

Ledovec - ilustrační foto.

Podle Hamiltonových měření se ledovec Helheim pohybuje 10,5 kilometru za rok, což je o něco méně než v roce 2005, ale stále o 50 procent více než byla jeho původní rychlost.

Porozumět tomu, proč se rychlost grónských ledovců v první polovině tohoto desetiletí tak výrazně zvýšila, je zásadní pro zodpovězení otázky, jak rychle mohou mořské hladiny stoupnout kvůli oteplování zeměkoule.

Vědci říkají, že ledová pokrývka Grónska, která je silná tři kilometry a má rozlohu téměř jako Mexiko, ztrácí táním asi 200 milionů kubických metrů ledu za rok, což pro srovnání představuje asi 80.000 plných plaveckých bazénů.

Vědci stále ještě přesně nevědí, co přispělo k zvýšení pohybu ledovců a jakou roli v tomto procesu hraje člověk. Nejčastější názor je, že původcem není teplejší vzduch, ale teplejší oceán.

V červenci byly vody světového oceánu nejteplejší za posledních téměř 130 let, kdy se teplota vody sleduje.

Ledovec - ilustrační foto.

Meteorologové soudí, že pravděpodobně najednou spolupůsobí několik faktorů, včetně globálního oteplování a náhlých výkyvů počasí.

Zpráva z roku 2007 předpovídá během tohoto století zvýšení mořské hladiny o 20 až 60 centimetrů. Mnoho vědců se však domnívá, že se tyto hodnoty ještě zdvojnásobí. Nikdo však nemůže s jistotou říci, jak to bude za 100 či 1000 let.

"Je to nepříjemné, že zatím víme tak málo. Neodhadneme, co se stane, dokud k tomu nedojde," uzavírá americký glaciolog Ian Howat.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...