Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Orientace > Věda

Polovina maturantů vyhořela na matematice, testy ale lehčí nebudou

Generálka státních maturit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generálka státních maturit. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Generální zkouška státních maturit nebyla podle ministerstva školství žádná tragédie, přestože u ní neuspěla třetina žáků. Největší problémy mají studenti s matematikou a německým jazykem. Maturanti by tak měli dobře zvažovat, zda si pro závěrečnou zkoušku zvolí matematiku nebo cizí jazyk.

Nejhůře dopadla generálka v Ústeckém a Karlovarském kraji, nejlépe si vedla Vysočina. "Není to žádná tragédie, žáci nemají probrané učivo, motivace žáků byla nižší," komentoval výsledky cvičné zkoušky šéf společnosti CERMAT Pavel Zelený. Ministr školství Josef Dobeš (VV), ale už tak optimistický nebyl. Podle něj byly výsledky studentů u generální zkoušky státní maturity "alarmující". "Nemíníme snižovat náročnost," zdůraznil však. Odložit státní maturity by bylo podle ministra pro české školství smrtící.

Šéf Centra pro zjišťování výsledku vzdělávání (CERMAT) Pavel Zelený.

Ačkoliv zkoušku státní maturity nezvládlo 33 procent studentů, ostré výsledky by měly dopadnout lépe. "Maturitní zkouškou by nemělo projít při prvním kole 15 až 21 procent žáků," odhaduje dnes Zelený. Ministr dodal, že by skutečnou tragédii bylo, kdyby i k ostré zkoušce studenti přistupovali jako ke generálce. Prvním kolem dosavadních ústních maturit podle statistik neprojde okolo 13 procent žáků.

Státní maturity zkritizoval v pondělí prezident Václav Klaus. "Já jsem byl od počátku zásadním odpůrcem státních maturit," zdůraznil. "Státní maturity je stavění domu od střechy," dodal. 

Problémy s maturitou měli učňové
Nejhorší výsledky testů měli studenti středních učebních oborů a církevních a soukromých škol. Z předmětů nejhůře dopadla matematika, lehčí variantu testu nezvládlo 48 procent žáků.

Na výsledky generální zkoušky státních maturit se podívejte zde


"V případě cizích jazyků je bolavou patou němčina," zdůraznil Zelený. Problém pak může nastat u středních učebních oborů, kde si studenti právě více vybírají němčinu. Žáci se tak mohou dostat do pasti, zda je pro ně lepší si v povinné části maturity zvolit matematiku nebo cizí jazyk, tedy němčinu. "Může to být pro žáky Sophiina volba," připustil Zelený. Zkoušku z němčiny neudělalo 40 procent žáků.

V angličtině neuspělo 34 procent maturantů. Rozdíly ve výsledcích testů z anglického jazyka jsou podle Zeleného propastné. Český jazyk dopadl podle očekávání, propadlo v něm 22 procent žáků. 

Ještě jeden cvičný test
Po technické stránce však generální zkouška státních maturit dopadla dobře. "Generálka proběhla v pořádku z pohledu logistiky," řekl náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Studenti výsledky zkoušky dostanou 3. listopadu. Od 1. března příštího roku navíc CERMAT zveřejní další cvičné testy na internetu, aby si studenti mohli ještě jednou před ostrou státní maturitou vyzkoušet, co je čeká.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...