Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomalé spermie, znak věrnosti

Věda

  9:14
PRAHA - Rychlost kilometr za pět hodin by vyrazila dech jen šnekům. Pro lidskou spermii poháněnou bičíkem je 200 metrů v hodině celkem úctyhodný výkon, ovšem proti šimpanzům je to žalostně málo. Co to na nás prozrazuje?

šimpanz foto: ČTK

Tým vědců vedený Jaclyn Nascimentovou z University of California porovnával rychlost spermií člověka s rychlostí, jakou se pohybují samčí pohlavní buňky našich nejbližších zvířecích příbuzných. Výsledky zveřejněné v časopise Journal of the Royal Society Interface hovoří jasně: čím promiskuitnější život primáti vedou, tím rychlejší mají spermie.

Spermie člověka porovnávala Nascimentová se spermiemi šimpanzů, makaků a goril. První dva druhy žijí ve skupinách, v nichž o přízeň samic soupeří najednou hned několik dospělých samců. Říjná samice se s nimi může spářit během jediné hodiny. Na druhé straně stojí gorily. Jejich tlupě tvořené dospělými samicemi a nedospělými potomky vládne jediný dospělý samec. Vůdce gorilí tlupy má na páření monopol. Člověk je svým chováním stavěn do pozice kamsi mezi promiskuitní šimpanze a „věrné“ gorily. Tomu odpovídá i rychlost pohybu spermií.

Samčí pohlavní buňky makaků a šimpanzů se řítí rychlostí kolem 700 metrů za hodinu. Jaclyn Nascimentová se domnívá, že jde o evoluční adaptaci na závody mezi spermiemi jednotlivých samců. U šimpanzů a makaků se v těle samice ocitají společně spermie hned několika potenciálních otců. Vajíčko ale oplodní jen ta, která se dostane k vajíčku jako první. Pro šimpanze i makaky je proto důležité, aby se jejich spermie pohybovaly co nejrychleji. Gorilí samec nemá žádné konkurenty a jeho spermie nepotřebují spěchat. Pohybují se ještě pomaleji než spermie člověka. Za hodinu jsou s to urazit asi 100 metrů.

Podobným výsledkem končilo i měření síly. Vědci zachytili jednotlivé buňky paprskem laseru. Znali tak velmi přesně sílu, která spermii drží na místě. Postupně tah laseru snižovali a čekali na okamžik, kdy se pohlavní buňka z laserového sevření vymanila. Zjistili tak, že lidská spermie vyvine sílu pěti pikonewtonů, přičemž gorilí utáhne dvaapůlkrát méně. Naopak spermie makaka a šimpanze vyvinou sílu až desetkrát větší.

 Rychlost pohybu a síla, jakou se spermie tlačí vpřed, jsou dány výkonem „buněčných motorů“ uvádějících do kmitavého pohybu bičík spermie. Některé chemikálie, například lék proti impotenci Viagra, aktivní složky marihuany nebo kofein, rychlost pohybu lidských spermií zvyšují. Spermie „překračující povolenou rychlost“ však nejsou při oplození výkonnější. Naopak, příliš rychlé spermie bývají defektní a můžou být příčinou neplodnosti.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat