Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Posádka Endeavouru potřetí vystoupila do kosmu

Potřetí vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potřetí vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu | foto: Reuters

MYS CANAVERAL Potřetí během posledních šesti dní vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu. Američané Andrew Feustel a Michael Fincke během téměř sedmi hodin úspěšně dokončili všechny stanovené úkoly, mimo jiné rozšířili kapacitu rozvodné elektrické sítě Mezinárodní vesmírné stanice ISS a zvětšili operační dosah jejího robotického ramene.

Každý z uplynulé trojice výstupů ale doprovázely drobné komplikace. První servisní směnu americká vesmírná agentura NASA kvůli vadnému měřicímu čidlu oxidu uhličitého zkrátila a během druhého výstupu se kosmonauti potýkali s náhodně vyskakujícími šrouby z krytu jednoho z kloubů u solárních panelů.

Čtěte více o startu raketoplánu

Feustela potrápilo slzení oka, což je ve stavu beztíže problematické, protože "slzy jednoduše nestékají". "V pravém oku mě to bodá jako blázen," prohlásil Feustel krátce poté, co se mu cosi dostalo do oka. Kvůli podráždění mu oko velmi slzelo. Nakonec se mu podařilo "podrbat se" o popruh v helmě, což mu prý velmi pomohlo.

Potřetí vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu

Dvojice do vesmíru vystoupila v 07:46 SELČ a zpět přechodovou komorou prošla ve 14:37 SELČ. Výstup předcházelo speciální cvičení. Většinou totiž astronauti noc před výstupem tráví v kyslíkové komoře, aby se snížil obsah dusíku v jejich krvi. Feustel s Finckem měli stejného efektu dosáhnout pomocí padesátiminutového cvičení ve skafandrech, po kterém následoval stejně dlouhý odpočinkem.

Jedním z cílů dvojice zkušených astronautů bylo namontovat na ruskou část orbitálního komplexu kabely, které do něj přivedou více energie. Rovněž prodloužili dosah robotické paže na vesmírné stanici a dokončili instalaci bezdrátových antén, která musela být minulý pátek předčasně ukončena kvůli problémům s čidlem oxidu uhličitého v obleku jednoho z astronautů.

Pro Feustela byl výstup do volného prostoru šestým a pro Finckeho již osmým. Astronauty z Endeavouru čeká ještě jedna pracovní směná ve volném vesmíru, než se jejich raketoplán vydá na svou poslední cestu na Zemi, kde by měl přistát 1. června.

,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!