Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Posádka Endeavouru potřetí vystoupila do kosmu

Věda

  17:45
MYS CANAVERAL - Potřetí během posledních šesti dní vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu. Američané Andrew Feustel a Michael Fincke během téměř sedmi hodin úspěšně dokončili všechny stanovené úkoly, mimo jiné rozšířili kapacitu rozvodné elektrické sítě Mezinárodní vesmírné stanice ISS a zvětšili operační dosah jejího robotického ramene.

Potřetí vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu foto: Reuters

Každý z uplynulé trojice výstupů ale doprovázely drobné komplikace. První servisní směnu americká vesmírná agentura NASA kvůli vadnému měřicímu čidlu oxidu uhličitého zkrátila a během druhého výstupu se kosmonauti potýkali s náhodně vyskakujícími šrouby z krytu jednoho z kloubů u solárních panelů.

Čtěte více o startu raketoplánu

Feustela potrápilo slzení oka, což je ve stavu beztíže problematické, protože "slzy jednoduše nestékají". "V pravém oku mě to bodá jako blázen," prohlásil Feustel krátce poté, co se mu cosi dostalo do oka. Kvůli podráždění mu oko velmi slzelo. Nakonec se mu podařilo "podrbat se" o popruh v helmě, což mu prý velmi pomohlo.

Potřetí vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu

Dvojice do vesmíru vystoupila v 07:46 SELČ a zpět přechodovou komorou prošla ve 14:37 SELČ. Výstup předcházelo speciální cvičení. Většinou totiž astronauti noc před výstupem tráví v kyslíkové komoře, aby se snížil obsah dusíku v jejich krvi. Feustel s Finckem měli stejného efektu dosáhnout pomocí padesátiminutového cvičení ve skafandrech, po kterém následoval stejně dlouhý odpočinkem.

Jedním z cílů dvojice zkušených astronautů bylo namontovat na ruskou část orbitálního komplexu kabely, které do něj přivedou více energie. Rovněž prodloužili dosah robotické paže na vesmírné stanici a dokončili instalaci bezdrátových antén, která musela být minulý pátek předčasně ukončena kvůli problémům s čidlem oxidu uhličitého v obleku jednoho z astronautů.

Pro Feustela byl výstup do volného prostoru šestým a pro Finckeho již osmým. Astronauty z Endeavouru čeká ještě jedna pracovní směná ve volném vesmíru, než se jejich raketoplán vydá na svou poslední cestu na Zemi, kde by měl přistát 1. června.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat