Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Posádka ISS stále řeší problém na chladícím systému

Věda

  17:45
WASHINGTON - Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se potýká s výpadkem částečně nově instalovaného chladícího systému. Problém musí být podle agentury AFP během několika dnů vyřešen, jinak hrozí přehřívání stanice. To by mělo za následek vypnutí nejméně poloviny elektronických zařízení.
Ilustrační foto Mezinárodní vesmírné stanice

Ilustrační foto Mezinárodní vesmírné stanice foto: NASA/AP

Mluvčí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír dnes odmítla informace ruských médií, že se problém týká zásobování orbitálního komplexu kyslíkem.

Astronauti bojují se zaseknutým ventilem na chladícím systému. Závada se objevila v úterý po nainstalování nového čpavkového zásobníku. Porouchaný ventil do systému propouští dusík, který má vytvářet tlak na čpavkovou chladící směs.

Letoví kontroloři se dnes dvakrát pokusili záklopku otevřít na dálku, ale marně. NASA nyní zvažuje další postup. Zatím je chlazení stanice v pořádku, ale během několika dnů bude třeba buď otevřít ventil, nebo vyměnit celou dusíkovou jednotku.

Podle AFP experti z řídícího střediska v Houstonu nevylučují další výstup dvou astronautů do volného prostoru, aby vadnou součástku odstranili.

Astronauti Rick Mastracchio a Clay Anderson z raketoplánu Discovery teprve v úterý dokončili instalaci nové amoniakové nádrže, což byl hlavní cíl mise raketoplánu s třemi výstupy do kosmického prostoru.

Na orbitálním komplexu nyní kromě stálé šestičlenné posádky pobývá sedm astronautů z raketoplánu Discovery, který má na ISS kotvit do soboty.

Raketoplán by měl přistát v pondělí na Mysu Canaveral na Floridě.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...