Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velký bariérový útes poškodili už kolonisté z Evropy

Věda

  15:00
LONDÝN - Poškozování Velkého bariérového útesu začalo již v 19. století evropskými kolonisty. Do moře se již tehdy dostávaly usazeniny a hnojiva v důsledku zemědělské činnosti, což poškodilo korály, které tak obtížněji odolávaly bouřím a jiným nebezpečným přírodním vlivům.

Velký bariérový útes foto: ČTK

K tomuto závěru dospěli podle agentury DPA australští vědci. Tým z Queenslandské univerzity prováděl výzkum na několika místech v okolí ostrova Pelorus. Ostrov se nachází uprostřed Velkého bariérového útesu a v blízkosti australské pevniny. Experti zjišťovali druhovou skladbu a stáří uhynulých a dosud žijících korálů.

ČTĚTE TAKÉ:

Kolonizátoři se na pobřeží australského Queenslandu usadili kolem roku 1870. "Archiv korálů" ale podle DPA sahal až do 3. století. Výzkum ukázal, že útes do začátku 20. století tvořily především korály z rodu Acropora (větevník). Na uhynulých korálech bylo patrné, že byly mohutněji rozvětvené a měly silné větve.

Velký bariérový útes

Mladší a dosud žijící exempláře měly větve slabší a větvoví ne tak husté, jak je typické pro rané vývojové fáze po jakémkoli narušení útesu. Vědci své závěry zveřejnili v odborném časopise Proceedings B britské Královské společnosti. Výzkum také ukázal, že mezi lety 1920 a 1955 velké množství korálů Acropora odumřelo.

Ve stejném období se vyskytlo několik tropických bouří a četné teplotní výchylky. Vědci se domnívají, že rostoucí podíl nánosů půdy nebo hnojiv ze zemědělské činnosti organismy dlouhodobě zatěžoval a korály tak zeslábly. Změny prý nastaly ještě předtím, než experti v 80. letech začali útes nepřetržitě sledovat.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...