Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Velký bariérový útes poškodili už kolonisté z Evropy

Velký bariérový útes  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velký bariérový útes | foto: ČTK

LONDÝN Poškozování Velkého bariérového útesu začalo již v 19. století evropskými kolonisty. Do moře se již tehdy dostávaly usazeniny a hnojiva v důsledku zemědělské činnosti, což poškodilo korály, které tak obtížněji odolávaly bouřím a jiným nebezpečným přírodním vlivům.

K tomuto závěru dospěli podle agentury DPA australští vědci. Tým z Queenslandské univerzity prováděl výzkum na několika místech v okolí ostrova Pelorus. Ostrov se nachází uprostřed Velkého bariérového útesu a v blízkosti australské pevniny. Experti zjišťovali druhovou skladbu a stáří uhynulých a dosud žijících korálů.

ČTĚTE TAKÉ:

Kolonizátoři se na pobřeží australského Queenslandu usadili kolem roku 1870. "Archiv korálů" ale podle DPA sahal až do 3. století. Výzkum ukázal, že útes do začátku 20. století tvořily především korály z rodu Acropora (větevník). Na uhynulých korálech bylo patrné, že byly mohutněji rozvětvené a měly silné větve.

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes

Mladší a dosud žijící exempláře měly větve slabší a větvoví ne tak husté, jak je typické pro rané vývojové fáze po jakémkoli narušení útesu. Vědci své závěry zveřejnili v odborném časopise Proceedings B britské Královské společnosti. Výzkum také ukázal, že mezi lety 1920 a 1955 velké množství korálů Acropora odumřelo.

Ve stejném období se vyskytlo několik tropických bouří a četné teplotní výchylky. Vědci se domnívají, že rostoucí podíl nánosů půdy nebo hnojiv ze zemědělské činnosti organismy dlouhodobě zatěžoval a korály tak zeslábly. Změny prý nastaly ještě předtím, než experti v 80. letech začali útes nepřetržitě sledovat.

,

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...