Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postřelená kongresmanka se uzdravuje, její manžel může vést Endeavour

Věda

  18:19
HOUSTON - Americký astronaut Mark Kelly bude velet raketoplánu Endeavour při jeho posledním letu do kosmu letos v dubnu. S odvoláním na zdroje v americkém Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA)to napsala agentura AP. Kelly účast na vesmírné misi zvažoval poté, co byla v lednu vážně zraněna jeho manželka, kongresmanka Gabrielle Giffordsová.

Mark Kelly s Gabrielle Giffordsovou foto: Reuters

Giffordsovou střelil 8. ledna atentátník na mítinku v arizonském Tucsonu do hlavy. Politička zranění přežila, byla převezena na rehabilitační kliniku do Houstonu a podle lékařů je v dobrém stavu.

ČTĚTE TAKÉ:


NASA po incidentu jmenoval záložním velitelem Endeavouru Ricka Sturckowa. Chtěl tak Kellymu umožnit, aby se v těžké osobní situaci mohl věnovat rodině. Astronaut oficiálně zůstal velitelem raketoplánu a v uplynulém měsíci zvažoval, zda z vesmírné mise definitivně odstoupí nebo zda se jí zúčastní.

Mark Kelly u lůžka postřelené manželky

Endeavour by měl ke své poslední vesmírné misi odstartovat 19. dubna. Na Mezinárodní vesmírnou stanici dopraví magnetický spektrometr, štít proti mikrometeoritům a logistickou plošinu pro práce mimo stanici. Během čtrnáctidenní mise jsou plánovány čtyři výstupy do volného vesmíru.

Autoři: ,