Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Poušť vydala tisíce let ztracenou armádu

bronzová dýka ze šestého století př.n.l | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy bronzová dýka ze šestého století př.n.l | foto: Alfredo a Angelo CastiglioniReprofoto

Italským archeologům se zřejmě podařilo vyřešit jednu z největších archeologických záhad. V západoegyptské poušti našli stovky kostí, úlomků bronzových zbraní a šperků. Pravděpodobně jde o pozůstatky mocné perské armády, která před dvěma a půl tisíci lety podle proslulého historika Herodota v roce 525 před naším letopočtem zmizela v poušti.

V roce 525 před naším letopočtem si perský král Kambýsés II. podmanil nilskou deltu, jádro Egypta. Perským dobyvatelům vzdorovaly jen okrajové části říše faraonů. Řecký historik Herodotos, nazývaný také Otec historie, ve svém díle uvádí, že Kambýsés vyslal padesátitisícovou armádu s úkolem zničit chrám boha Amona v oáze Siwa. Tamní kněží totiž odmítli potvrdit Kambýsův nárok na vládu nad Egyptem.

Vojsko po sedmidenním pochodu dorazilo do oázy dnes známé jako El-Kharga a zde jeho stopa mizí. Podle sugestivního Herodotova vyprávění armádu pohltila písečná bouře. Protože se v poušti nikdy nenašly žádné doklady svědčící o zániku mnohatisícové armády, považovali mnozí moderní historikové Herodotem popsaný příběh za báchorku.

Nález učiněný italskou expedicí může vnímání této epizody egyptských dějin změnit.

"Vše začalo v roce 1996 během expedice, jejímž cílem bylo zmapovat výskyt železných meteoritů v okolí Bahrinu, malé oázy nedaleko od Siwy," cituje Alfreda Castiglioniho server Discovery News.

Archeologové poblíž velkého skalního převisu, jediného místa přirozeného útočiště široko daleko, narazili na nádobu a několik lidských kostí. S pomocí detektoru kovů výzkumníci objevili ještě bronzovou dýku a několik hrotů šípů. Všechny předměty pocházejí z doby, kdy byl Egypt pod vládou perské dynastie Achaimenovců.

Zasypaná perská armáda je na světě


Jižní cestou do zkázy
Další nálezy utvrdily Alfreda a Angela Castiglioni v přesvědčení, že perské vojsko vyslané k Siwě nešlo tradiční karavanní cestou, ale vydalo se jižněji. To by vysvětlovalo, proč generace archeologů při pátrání po ztracené armádě neuspěly. Jižnější trasa je delší, ale umožňuje obejít některá pohoří a hlavně – vojsko by obešlo některé Egypťany bráněné oázy a vpadlo by nepřítelům do zad.


Italští archeologové se rozhodli prověřit vyprávění beduínů o tisících bílých kostech ležících v poušti. Asi sto kilometrů jižně od Siwy narazili na místo, které označují jako masový hrob.

"Zjistili jsme, že lidské pozůstatky již prozkoumali vykradači hrobů. Některé nálezy už stihli prodat turistům, říká Castiglioni. Kromě kostí se našly i šperky, hroty šípů a část udidla, které vzhedem odpovídají těm zobrazeným na dobových perských reliérech.

"Našli jsme první archeologický doklad svědčící o pravdivosti příběhu vyprávěného Herodotem," říká člen expedice Dario Del Bufalo z university v Lecce.

Jestli však opravdu pod vrstvou písku leží tisíce perských válečníků, to odhalí až další vykopávky. Italští archeologové jsou však optimističtí.

"Jsem si jistý, že ztracená armáda je pohřbena někde poblíž místa, které jsme zkoumali. Možná leží pod pětimetrovou vrstvou písku," říká Dario Del Bufalo.

Historický fakt
"Je to velmi zajímavé zjištění. Nyní se dá přijmout jako historický fakt, že Kambýsova armáda skutečně zmizela v písečném moři, jak uvádí Herodotos," komentoval výzkum pro Lidové noviny docent Břetislav Vachala z Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze.

"Otázka existence zmíněné perské armády vzrušuje egyptology, archeology a antropology řadu let," poznamenává docent Vachala. Připomíná také, že v roce 1983 americko-egyptská expedice informovala o nálezu několika stovek úlomků kostí, které vypadaly jako perské. Nikdo se však k tomuto objevu nevrátil.

"Nynější nálezy vypadají seriózně a slibně. Podrobnější informace ale přinesou až další výzkumy. Antropologové by měli určit stáří nalezených kostí, k dataci napomohou i nalezené zbraně a ozdoby," říká Břetislav Vachala. Protože šlo o armádu, měly by kosti patřit výhradně mužům.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...