Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Povinný rok školky mohou děti strávit i doma nebo v přípravkách

Rodina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Povinný poslední ročník školky, jímž chce koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL prodloužit povinnou školní docházku na deset let, bude moci dítě strávit také v přípravné třídě či vzděláváním doma.

Velké změny ve fungování školek to ale nejspíš nepřinese, podle senátora a kandidáta ČSSD na ministra školství Marcela Chládka totiž už nyní chodí do školek až 93 procent dětí příslušné věkové skupiny. Jaroslava Cardová z Asociace předškolní výchovy řekla, že to může pomoci znevýhodněným dětem, musí se ale navýšit kapacity školek.

V současnosti není poslední ročník mateřinky před nástupem do školy pro děti povinný, školky do něj ale musejí přijmout všechny děti, jejichž rodiče o to mají zájem. Roste navíc počet dětí s odkladem, které tak v posledním ročníku tráví dva roky. Kvůli tomu pak často přicházejí zkrátka mladší děti, pro něž školky nemají místo.

Nebude to velká změna, myslí si Cardová

"Nějaká velká změna by to nebyla, fakt je, že třeba by to mohlo prospět tam, kde je nějaké prostředí takové jak se říká sociokulturně znevýhodněné, kde prostě rodiče nemají zájem," myslí si Cardová.

Podle Chládka by se zavedení povinného ročníku školky mohlo dotknout až sedmi procent dětí příslušného věku, které do školky nechodí. "V sociálně vyloučených lokalitách na začátku školy narazí, zaostávají za ostatními dětmi a často jsou z hlavního vzdělávacího proudu vyloučeny," vysvětlil.

Předškolní rok má být bezplatný

Povinný předškolní rok vzdělávání má být nadále bezplatný a fungoval by na stejných principech jako povinná školní docházka. Když by rodiče dítě do školky neposílali, mohli by v krajním případě třeba přijít o dávky.

Chládek zároveň upozornil, že jako povinné předškolní vzdělávání by se kromě školky mohly uznávat i přípravné třídy zřizované některými základními školami nebo i domácí vzdělávání. Pokud by ale rodič vzdělával dítě sám, musel by splnit všechny podmínky, jaké jsou na tento typ vzdělávání kladeny.

"Ještě před zavedením se musí zvýšit kapacita školek," připomněl ale Chládek další bod koaliční smlouvy. Díky tomu mají vzniknout místa ve školkách i pro mladší děti. Letos bylo totiž odmítnuto 60.000 dětí. Navýšení kapacity chce nová vláda dosáhnout mimo jiné financováním z EU.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!