Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povolit geneticky upravené plodiny, nebo ne? EU se neshodla

Věda

  13:52
BRUSEL - Ministři zemědělství Evropské unie se v Bruselu neshodli na povolování geneticky modifikovaných plodin (GMO). Evropská komise navrhuje, aby jednotlivé země rozhodovaly o případném pěstování GMO samy, řada z nich ale chce, aby k tomu dala souhlas celá unie. Kvůli evropské blokádě GMO hrozí unii sankce od Světové obchodní organizace.

Ilustrační foto foto: Reprofoto

Současný systém schvalování GMO, který funguje již 12 let, nevyhovuje situaci, kdy se na trhu objevuje čím dál více geneticky upravených plodin. Kvůli tvrdým odpůrcům GMO v unii, jakým je například Rakousko, se ovšem EU nikdy nebyla schopná na povolení plodin shodnout. Stalo se tak jen dvakrát v historii, přičemž v případě sporů členských států nakonec musela rozhodnout Evropská komise.

Proto také Brusel přistoupil k jinak velmi neobvyklému kroku a pravomoc rozhodovat o osudu GMO navrhl vrátit jednotlivým zemím. Pokud by ministři zemědělství komisní návrh schválili, mohlo by to vést k nárůstu produkce geneticky modifikovaných plodin v zemích, které je už pěstují, jako jsou Španělsko či Česká republika. Naopak země jako Itálie či Rakousko, které k nim zaujímají dlouhodobě skeptický přístup, by je mohly zcela zakázat.

Evropská sedmadvacítka se ovšem není schopná shodnout v případě GMO ani na tom, zda mají dosavadní pravomoc Bruselu získat členské státy. "Evropa není ve světě osamocená a musí čelit velkým zemědělským mocnostem, jakými jsou například Spojené státy, Kanada, Čína či Brazílie. Bylo by zvláštní, kdybychom v případě tohoto problému neměli jednotnou pozici," řekl italský ministr zemědělství Giancarlo Galan.

EU je vůči GMO kvůli nedůvěře veřejnosti a kampaním zelených aktivistů nejodmítavější oblastí světa, přestože komise a další instituce opakovaně poukazují na neexistenci důkazů o jejich rizicích.

Proti unijním dvěma bylo ve světě schváleno plných 150 modifikovaných plodin. Loni se GMO v Evropě pěstovaly na necelých 100.000 hektarech, hlavně ve Španělsku, ve srovnání se 134 miliony hektarů na celém světě.

Pro unii má její roztříštěnost v názoru na GMO velmi neblahé praktické důsledky. Loni kvůli tomu propukla v evropské sedmadvacítce krize, která ohrozila farmáře nedostatkem krmiv. V nich je EU závislá na dovozu z USA, ten však často obsahuje stopy geneticky upravené sóji. EU by mohly stihnout sankce od Světové obchodní organizace (WTO), která již v roce 2006 vyhověla stížnosti USA proti faktické evropské blokádě GMO a kvalifikovala ji jako vědecky nepodloženou.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat