Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Pozorování oblohy s astronomem. I to nabídne Akademie věd

Astronomický dětský tábor. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astronomický dětský tábor. | foto: ČTK

PRAHA V květnu a červnu se budou pro veřejnost pořádat ve vybraných ústavech Akademie věd ČR Jarní exkurze do světa vědy. Akce volně navazuje na největší tuzemský vědecký festival Týden vědy a techniky, který se s podtitulem Fascinace světem letos uskuteční mezi 1. až 15. listopadem. Informují o tom webové stránky AV ČR.

Zpřístupněna budou některá vědecká pracoviště v Praze, Brně, Dolních Dunajovicích, Ondřejově a vybrané geologické oblasti v Čechách.

Zájemci budou mít možnost například pozorovat hvězdnou oblohu s astronomy, přímo na vědeckých pracovištích navštívit mikrobiologické laboratoře, s biology a klimatology debatovat o globálních změnách nebo s archeology o jejich posledních objevech.

Den Země v observatoři

Ještě před jarními exkurzemi chystají astronomové na 21. dubna v rámci akce Den Země v observatoři v Ondřejově den otevřených dveří. Návštěvníci se budou moct zdarma podívat například na největší dalekohled v České republice, nebo za jasného počasí pozorovat Slunce v Západní kopuli historické hvězdárny a přenosným dalekohledem sluneční skvrny.

Na čtvrtek 25. dubna vědci připravují interaktivní Den Země v Geoparku areálu Geofyzikálního ústavu Akademie věd. Zájemci o vědu zde mohou zkoumat široké spektrum hlavních horninových typů nebo modely geologických procesů.

Studenti si budou moct vyzkoušet i vlastní experimenty, například si vydupat své vlastní malé zemětřesení a hned ho zaznamenat.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!