Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Prales skrývá neznámého savce

Věda

  11:51
PRAHA - Tvor vyfotografovaný automatickou kamerou v bornejském pralese, nepřipomíná podle zahraničních expertů žádný známý druh. Český vědec však nabízí i jiné vysvětlení.

Digitální kamera vyfotila na ostrově Borneo masožravého savce s rudohnědou srstí a dlouhým silným ocasem. Biologové ze Světového fondu na ochranu přírody se domnívají, že jde o neznámý zvířecí druh. foto: AFP

Objev neznámého savce vždy vzbudí pozornost. To platí dvojnásob v případě, že jde o masožravce. A pokud nově pozorované zvíře obývá poměrně dobře prozkoumanou oblast, šlo by o malou vědeckou senzaci.

Aprávě takový mimořádně vzácný objev oznámili odborníci ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Tvrdí, že v hustých pralesích ve vnitrozemí Bornea žije zvíře, které dny tráví v korunách stromů a na zem se odváží jen v noci. 

Výzkumníci se na stopu neznámého tvora dostali v roce 2003. Tehdy automatické kamery v národním parku Kayan Mentarang v indonéské části ostrova pořídily dva noční snímky zachycující zvíře, které se nepodobá žádnému známému druhu. Tato horská oblast je pokryta deštnými pralesy. Tvora experti WWF popisují jako „něco mezi kočkou a liškou“. Charakteristickým rysem jsou silné zadní nohy, velmi malé uši, zrzavá srst a dlouhý huňatý ocas.

Mírná skepse je na místě
Zoologové z WWF se snažili získat živý exemplář. Do nastražených pastí se však žádný „zrzavý přízrak“ nechytil. Nepodařilo se získat vzorky srsti ani tvora znovu vyfotografovat. Vědci tak nemají k dispozici kostru ani části tkáně, na které by se dala provést analýza DNA. Ta by už totiž ke spolehlivému určení, zda jde o neznámý druh, či nikoli, stačilo.

Borneo je relativně dobře prozkoumáno. Poslední savec byl na ostrově objeven před více než stoletím. Tvora zachyceného kamerou neznají ani místní obyvatelé. Proto je při vyhodnocování údajů poskytnutých WWF na místě opatrnost.

Podle Miloše Anděry ze zoologického oddělení Národního muzea mohou snímky spolu s důkladnou znalostí místní fauny opravňovat k tvrzení, že jde o nový druh. V tomto případě ale podle něj může jít také o netypicky zbarveného oviječe pruhovaného (Arctogalidia trivirgata), který vypadá velice podobně (viz grafika) a na Borneu žije. „Nezvyklé zabarvení může mít například mladý, či naopak starý kus,“ uvedl pro LN Miloš Anděra. Oviječ pruhovaný byl objeven už před 170 lety.

Pro definitivní verdikt jsou tedy nutné další výzkumy. Snad na ně bude čas. Indonéské pralesy totiž zanikají rychlým tempem - ročně jen vinou kácení zmizí 2,8 milionu hektarů porostu.

Tropické pralesy v této části Bornea ohrožují i plány na vybudování celosvětově největší plantáže zaměřené na produkci palmového oleje. Plantáž v Borneu má mít rozlohu téměř dvou milionů hektarů. Uskutečnění tohoto záměru financovaného Čínskou rozvojovou bankou by mohlo další objevy zmařit.

Národní park Kayan Mentarang přitom patří k nesmírně cenným oblastem. Banjar Laban, expert indonéského ministerstva lesnictví zdůrazňuje, že biodiverzitu pralesů na Borneu je třeba chránit. V rezervaci Kayan Mentarang bylo jen mezi roky 1994 a 2004 objeveno 361 nových druhů rostlin, hmyzu a ryb.

Autor: