Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Prastaré "dítě květin" z pouště

Lebka "Malé Lucy" | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lebka "Malé Lucy" | foto: Reprofoto

Praha Neobyčejně zachovalou kostru tříleté holčičky patřící k předkům člověka objevili vědci v africké poušti. Nález má zásadní význam pro pochopení vývoje člověka.

Lucy je mezi antropology pojem. Zvláště ta na obloze s diamanty. Ne že by všichni poslouchali pop 60. let či dokonce brali LSD. Ale v roce 1974 Beatles poslouchal právě ten pravý.

V tom roce našel v Etiopii Američan Donald Johanson s kolegy napůl zachovalou kostru sice neobyčejně subtilní, ale přece jen dospělé praženy druhu australopiteka afarského. Jméno jí dal podle písničky, která nejčastěji zněla táborem expedice. Lucy žila před více než 3 miliony let v Afarské proláklině severovýchodní Etiopie. Její kostra znamenala bez nadsázky přelom ve zkoumání původu člověka. Oblast Afarské prolákliny teď odkryla další poklad. Odborníci objevili téměř úplnou kostru dítěte stejného druhu australopiteků, ke kterému patřila i Lucy. V dnešním čísle časopisu Nature to oznámil sedmičlenný tým v čele se Zeresenayem Alemsegedem, mladým badatelem etiopského původu, který momentálně působí v Ústavu Maxe Plancka pro evoluční biologii v Lipsku.

 Části kostry se objevily při vykopávkách v letech 2000 až 2003 na lokalitě Dikika v Hadarské pánvi, nedaleko řeky Hawaš a naleziště Lucy. Kosti spočívaly v geologické vrstvě staré 3,3 milionu let. Dítě v ní bylo "pochováno" nedotčené krátce po smrti, možná se utopilo při povodni. Podle zubů šlo o tříleté dítě. Děvčátko. Nemohla dostat jiné jméno než "Malá Lucy". Jméno trpí jen jednou vadou: jeho nositelka žila 150 tisíc let před Lucy.

Lebku a trup bylo třeba vyprostit z bloku pískovce, další kosti na to čekají. Ostatní, zvláště kosti končetin, ležely poblíž. Kostra jasně patřila australopitekovi afarskému. Mozek otištěný do pískovce měl objem 330 ccm, jako australopitečí dítě i mládě šimpanze. Je na úrovni 65 - 88 procent objemu mozku ženy australopiteka afarského. Dobře zachovalá lebka umožňuje i další srovnání. Například jazylka (kost hlasového aparátu v krku) připomíná mláďata gorily a šimpanze. Stejná kost u moderního člověka připomíná spíše jazylku orangutana.

 I tento detail naznačuje, o jak zachovalý a výjimečný nález jde. Jazylka se dosud z pralidí a lidských předků našla pouze u jednoho neandertálce, tedy z doby mnohem mladší.
 "Malá Lucy" je prostě unikát, který může prozradit mnohé. Vědci zatím neměli v rukou kostru dítěte australopiteka, jen lebku či její zlomky a zuby. Díky novému nálezu například zjistili, že lopatka "malé Lucy" připomíná gorilí. Lidoopy připomínají i její prsty na rukou. Přestože většinou chodila po dvou, jistě často šplhala na stromy.

 Nicméně "malá Lucy" pomalejším tempem růstu mozku více připomínala člověka než lidoopa. I když ve výsledku neměli austrolopitekové mozek o mnoho větší než třeba šimpanzi, jeho vývoj trval delší dobu. "Dlouhé dětství" mozku se dnes pokládá za jeden z evolučních znaků člověka. "Malá Lucy" by však mohla prozradit něco o příčinách, které způsobily, že se "opice" vydaly na cestu k člověku. Ve své době žila u jezera, kam deltou ústila řeka. Okolí vynikalo bujnou vegetací včetně lesů a zvířaty jako hroch, krokodýl, nosorožec a pakůň. Australopitekové si v tomto ráji zachovávali směs lidských a lidoopích znaků.

 Dnes je v těch místech pahorkovitá kamenitá poušť. Stále více se jeví, že evoluční cestu k lidskému rodu Homo dláždila vynucená změna života. Sušší klima udělalo před třemi až 2,7 miliony let z domova australopiteků savanu s pouhými ostrůvky stromů. Vzápětí vznikl rod Homo. Klimatický zvrat jistě nebyl jediný faktor. Spustil však řetězce příčin a následků. Ty poměrně rychle vytvarovaly náš rod.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...