Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Před 13 tisíci lety přišel mráz během několika měsíců

Ledovec Margerie na Aljašce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ledovec Margerie na Aljašce | foto: Reprofoto

SASKATOON, Kanada/PRAHA Přeměna Irska z teplého a slunečného kontinentu na pevninu pokrytou ledem trvala před 13 tisíci lety maximálně jeden rok, tvrdí nová studie.

Starší studie předpokládaly, že příchod ochlazení před zhruba 12 800 lety trval přibližně deset let. Nové výzkumy však naznačují, že skutečnost byla mnohem dramatičtější. "Bylo to, jakoby se Irsko přemístilo za několik málo měsíců na Špicberky," řekl novinářům William Patterson, vedoucí vědeckého týmu, který přišel s novými údaji o bleskovém postupu zalednění.

Patterson, který působí na univerzitě v kanadském Saskatoonu, zkoumal vzorky usazenin z jezera Lough Monreagh v západním Irsku. Robotickým skalpelem se jeho skupině údajně podařilo odřezat velmi tenké vrstvy usazenin na dně jezera . Z nich vědci získali klimatické údaje s přesností okolo tří měsíců.

Co prozradil uhlík

Bezprecedentní zkoumání naznačuje, že od začátku ochlazení došlo k rychlému poklesu množství živých organismů v jezeře. Během několika měsíců, maximálně jednoho roku, se většina biologických procesů v místě zastavila. Došlo také k výraznému poklesu srážek.

To vše lze nepřímo vyčíst z podílů různých izotopů uhlíku ve vzorcích. Jejich zastoupení je totiž rozdílné ve stojatých vodách a v dešťových srážkách. Liší se i koncentrace jednotlivých izotopů uhlíku v tělech živých organismů a v mrtvé přírodě.

Pattersonem navrhovaná rychlost změn je překvapivá, ale nejde o nereálnou možnost, shodují se odborníci, kteří výzkum komentovali. Její výsledky nelze mechanicky přenášet na jiná místa na evropském kontinentu. Závoreň ale nutno podotknout, že nejde o zcela ojedinělé měření. Nedávná studie vzorků z grónského ledovcového jádra ze stejné doby také naznačovala, že k ochlazení mohlo dojít během jednoho až tří let.

V případě ochlazení před 13 tisíci lety nešlo o nástup ledové doby, ale o přechodné silné ochlazení, ke kterému došlo při postupném přechodu z poslední doby ledové do našeho současného interglaciálu (meziledové doby) s označením Mladší Dryas. Pro název těchto mrazivých etap byla vybraná nízká rostlinka, které se daří v krutě chladném klimatu i dnes v severských oblastech za polárním kruhem a dokonce se objevuje i ve vysokohorských oblastech Slovenska.

Bezprostřední příčinou tehdejšího ochlazení patrně bylo zpomalení Golfského proudu. Chladné období trvalo asi 1300 let. Ovšem Lough Monreagh nezůstalo bez života celé toto období. Srovnatelné úrovně bilogické produktivity jako před začátkem ochlazení ovšem dosáhlo až po 200 letech.

Ještě tenčí plátky minulosti

Paterrson doufá, že se mu v blízké době podaří údaje, kterou jsou podkladem jeho odhadů, nadále zpřesnit. Jeho tým údajně sestavil robota, který dokáže ze vzorků sedimentů odřezávat vrstvy tenké jenom 0,05 milimetru.

Teoreticky by tam mohl získat rozlišení s přesností na jednotlivé dny. "Zjistíme vám, jak bylo v půlce července před 400 miliony let", řekl kanadský věděc sebevědomě časopisu NewScientist.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!