Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako přistání na Měsíci nebo vynález kola. Před 20 lety vědci rozluštili genetický kód chromozomu

Věda

  5:00
New York/Praha - K vynálezu kola, rozbití atomu nebo přistání lidí na Měsíci přirovnávali vědci popsání genetického kódu jednoho celého lidského chromozomu, o kterém přinesl před 20 lety, 2. prosince 1999, zprávu odborný časopis Nature.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Mezinárodnímu týmu vědců se tehdy vůbec poprvé podařilo rozluštit genetický kód celého jednoho lidského chromozomu, když dešifrovali posloupnost v chemické struktuře kyseliny deoxyribonukleové (DNA) chromozomu 22, jednoho z 23 párů lidských chromozomů. Zmapování chromozomu 22 přineslo první důkaz o tom, že dědičnou informaci člověka lze skutečně přečíst doslova písmeno po písmenu.

Každý chromozom je složen z jedné dlouhé molekuly DNA, mnohonásobně svinuté a obalené bílkovinnou složkou a podle odhadů v něm může být více než tisíc genů. Geny jsou krátké úseky DNA, nesoucí konkrétní informaci pro konstrukci určitého znaku nebo vlastnosti. Podle odhadů je na 4000 dědičných nemocí způsobeno chybou jediného genu, ale i další, závažné nemoci (mrtvice, srdeční onemocnění, Alzheimerova nemoc, rakovina) jsou ovlivněny dědičností.

V roce 2006 dokončili vědci přesnou sekvenci posledního nerozluštěného lidského chromozomu označovaného číslem 1.

Autor: