Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před 50 lety odletěla sonda Veněra 4 k Venuši. Poslala první údaje z cizího kosmického tělesa

Věda

  6:20
MOSKVA/PRAHA - Sovětská meziplanetární sonda Veněra 4 se vydala na svou pouť k Venuši 12. června 1967 a o čtyři měsíce později se stala prvním člověkem vytvořeným přístrojem, který poslal na Zemi údaje o složení atmosféry cizího kosmického tělesa.

Venuše má vzdálenost od Slunce zhruba poloviční než Země. foto: Reuters

Během hodiny a půl dlouhého klesání Veněra 4 výrazně poopravila představy vědců - ukázalo se například, že více než 90 procent plynného obalu druhé planety Sluneční soustavy tvoří oxid uhličitý a dokonce celých sedm procent tamní atmosféry tvoří dusík.

Přelom v dobývání vesmíru. Musk poslal na oběžnou dráhu už jednou použitou raketu

Veněra s pořadovým číslem čtyři byla přitom jen jednou z řady úspěšných sovětských sond, které v průběhu 60. let přinesly zajímavé informace o Venuši. První let v únoru 1961 sice skončil neúspěchem, následná Veněra 1 se ale již v květnu dostala do těsné blízkosti planety, kolem které prolétla ve vzdálenosti pouhých 100 tisíc kilometrů.

Skutečným triumfem pak byla mise Veněry 7, která v prosinci 1970 dosedla na povrch planety a prokázala, že na Venuši panuje teplota kolem 470 stupňů Celsia a atmosférický tlak je zhruba 90krát vyšší než na Zemi.

Autor: