Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Před 70 lety Hofmann objevil účinky LSD. Omylem

Laboratoř (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BERN/PRAHA Halucinogenní látka LSD, plným názvem diethylamid kyseliny lysergové, se stala inspirací mnoha umělců, bohémů i obyčejných lidí během hnutí hippies v 60. letech minulého století a s touto epochou je také tato droga nejvíce spojována.

Původně však byla tato látka nadějí v psychiatrii, protože dokázala odblokovat pacientovy obranné mechanismy tak, aby mohl snáze hovořit o svých problémech a traumatech.

Účinky látky poprvé objevil švýcarský chemik Albert Hofmann před 70 lety, 16. dubna 1943, kdy na sobě omylem vyzkoušel LSD.

V roce 1943 se Hofmann v laboratořích firmy Sandoz ve švýcarské Basileji vrátil k látce LSD-25, kterou poprvé syntetizoval již v roce 1938 a kterou již dříve bez větších výsledků testoval. V té době už byl renomovaným chemikem (narozen 11. ledna 1906 ve švýcarském Badenu) a měl za sebou studia na curyšské univerzitě.

ČTĚTE TAKÉ:

Když Hofmannovi látka 16. dubna 1943 náhodou kápla na ruku, prožil později známé intenzivní pocity od úzkosti po štěstí a barevné fantazie. O tři dny později pokus zopakoval, tentokrát úmyslně, a výsledek byl stejný, třebaže to tentokrát přehnal a pocity nebyly jen veselé a barevné. Nicméně zvládl ještě za asistence kolegy dojet z laboratoře domů na kole a tento den se dodnes připomíná jako památný Bicycle Day.

"Tuto substanci jsem vyrobil jako lék. Není mou chybou, že ji lidé zneužili," hájil později Hofmann látku, kterou sám označil za "mé problémové dítě". Firma Sandoz pak zahájila její výrobu v podobě tablet pro lékařské účely.

Ovšem zanedlouho LSD "objevili" intelektuálové, pro něž látka znamenala bránu do bohémského světa. Jedním z prvních byl psychedelický guru Timothy Leary. Ten inicioval i podávání drogy vězňům a tvrdil, že se tím snižují jejich sklony k recidivě.

S drogou měli zkušenosti Bill Gates i Keith Richards z Rolling Stones

 K tomu, že drogu zkusili, se přiznali například zakladatel Microsoftu Bill Gates či kytarista Rolling Stones Keith Richards a celá řada dalších muzikantů nebo herců, brány vnímání pomáhalo LSD otvírat britskému spisovateli Aldousovi Huxleymu a v rámci experimentu LSD bral také například spisovatel Ken Kesey.

ČTĚTE TAKÉ:

Koncem 60. let se ale nad kyselinou snů začaly stahovat mraky. Vláda USA zařadila LSD na seznam zakázaných látek v roce 1966 a další země ji následovaly. Sandoz pak výrobu LSD ukončil. Hofmann to v roce 1993 shrnul takto: "LSD není návyková ani toxická. Její nebezpečí spočívá ve velmi hluboké změně vědomí: může být krásná a může být strašná."

O substanci projevila zájem i armáda. Tajné testy na dobrovolnících dopadly tak dramaticky, že následná supertajná zpráva doporučovala umístit LSD do rakety vypálené na Sovětský svaz. Ta by prý naráz vyřadila z provozu celou Rudou armádu. Nová látka zaujala psychiatry a psychology i v Čechách.

Výzkum omamných látek v Čechách

V Česku výzkum začal již před druhou světovou válku. Psychiatr Svetozár Nevole tehdy pracoval s meskalinem. V 50. letech výzkumy s LSD prováděla skupina vědců v tehdejším Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze.

Změněnými stavy vědomí a prožívání po požití LSD se zabýval například spoluzakladatel ústavu Stanislav Grof, s pomocí LSD pak léčil pacienty například Milan Hausner v léčebně Sadská u Poděbrad. Údajně se zde uskutečnilo na 3000 sezení, při nichž účastníci zaznamenávali své vjemy. V roce 1974 bylo používání halucinogenů v léčbě a výzkumu zakázáno.

"Když jsem pozoroval, že na každého účinkuje jinak, došlo mi, že nenavozuje psychózu, nýbrž je nespecifickým katalyzátorem. Neboli - zážitky a vize neprodukuje, nýbrž vytahuje z hlubokého podvědomí. Od té chvíle jsem začal vidět LSD jako nástroj, který může pro psychiatrii znamenat to samé jako mikroskop v biologii nebo teleskop v anatomii," popsal účinek LSD Stanislav Grof.

Experimenty v československé armádě

Na přelomu 70. a 80. let experimentovala s LSD také tehdejší československá armáda. Na dobrovolnících z řad vojáků základní služby zkoušela jejich chování a především to, jak jsou schopni se soustředit.

Jejich reakce si natáčela a záznam je dostupný na serveru youtube. "LSD bývá spojováno především s hippie érou Západu konce 60. let. To, co se ale už pár let předtím odehrávalo v Československu, nemělo jinde na světě obdobu," napsal kanadský novinář Ross Crockford, který dělal průzkum mezi pamětníky tehdejších pokusů.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...