Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Přehnaná péče rodičů může poškodit mozek dětí

Rodina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina | foto: Shutterstock

MAEBAŠI Experiment japonských vědců ukázal, že příliš starostliví a protektivní rodiče mají negativní vliv na rozvoj šedé kůry mozkové u svých dětí.

Pravidelná hlášení aktuální polohy do mobilu, důkladné lustrování kamarádů, zákaz veškerých jen trochu nebezpečných aktivit. Podobně nebo ještě drsněji chrání někteří rodiče své potomky před zlým světem.

Jenže přehnaný rodičovský dohled může dětem pěkně znepříjemnit život. Navíc příliš neprospívá jejich psychice. Jak ale ukazuje nový výzkum japonských badatelů, může "policejní" přístup ze strany rodičů dokonce poškodit dětský mozek.

Studie Kosukeho Narity z Gunmské univerzity v Maebaši a jeho kolegů propojuje neurologii s psychologií. Vědci nejprve skenovali mozky padesátky dvacetiletých dobrovolníků. Pak je požádali, aby vyplnili podrobný dotazník, který popisoval jejich vztah k rodičům. Soustředili se na dobu, než jim bylo 16 let.

Účastníci experimentu ohodnocovali významnost výroků typu "snažili se kontrolovat vše, co jsem dělal", "nechtěli, abych vyrostl", "usilovali o to, bych se na nich cítil závislý".

Potomci nadměrně ochranářských rodičů měli v porovnání s dětmi se "zdravějšími" vztahy v rodině méně šedé hmoty v jedné z oblastí kůry čelního laloku.

Stejně se navíc projevilo, když se otec choval k dítěti lhostejně, uvádějí vědci v odborném časopise Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry. Zmíněná část čelního laloku se rozvíjí v dětství a její odchylky od běžného vývoje se objevují u lidí se schizofrenií a dalšími psychickými nemocemi.

Hormony v pozadí
Podle Kosukeho Narity stojí za úbytkem množství šedé hmoty zvýšená produkce hormonu kortisolu. Vylučuje se v zátěžových situacích, tedy například i při stresu vyvolaném nadměrným rodičovským dohledem. Mozek byl podle japonských vědců ovlivněn také sníženou tvorbou hormonu dopaminu. Ta může být vyvolána lhostejností a slabým rodičovských vedením.

Anthony Harris z Westmeadské nemocnice v Sydney míní, že je studie významná v pohledu na dlouhodobé dopady rodičovské péče. Odlišnosti na mozku však podle něj nemusí být trvalé.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?
Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?

Letní dny jsou za rohem a s ním strašák všech rodičů: dehydratace miminek. Hlídat správný pitný režim je důležitý zvláště u dětí od 6. měsíců. Víte...