Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiér dostal petici mladých vědců

Věda

  15:39
PRAHA - Petici za odpovědnou reformu vědeckého výzkumu a vysokoškolského vzdělávání dnes předali premiérovi Janu Fischerovi zástupci občanského sdružení Věda žije. Celkem 2849 signatářů podepsalo petici, kterou dnes zástupci petičního výbory občanského sdružení Věda žije předali premiérovi Janu Fischerovi. Cílem petice je upozornit na nedostatečnou diskusi o reformě české vědy, výzkumu a terciárního vzdělávání s akademickou obcí, netransparentní fungování české vědní politiky a nízkou kvalitu systému hodnocení vědecké práce.

Premiér Jan Fischer foto: ČTK

Postup mladých vědců podpořila například profesorka Helena Illnerová, bývalá předsedkyně AV ČR. " Petice je iniciována těmi mladšími z akademické obce, i když ji posléze podepisovali i ti starší. Stěžujeme si, že mladí jsou apatičtí, sobečtí, nechtějí se angažovat ve věcech veřejných. Ale v podobě petice se najednou shledáváme s lidmi, kteří angažovaní a opravdoví jsou, kterým jde o budoucnost a směřování vzdělávání a vědy, o otevřenost a férovost diskuse, o hledání východisek, o vpravdě budoucnost naší země. Važme si jejich iniciativy! Nemluvme o nátlakových skupinách, žijeme již dvacet let v demokratické společnosti. Spíše se upřímně zamysleme nad poselstvím petice, pod kterou jsou již stovky podpisů," říká Illnerová.

Petiční výbor deklaruje svoji otevřenost dále diskutovat otázky a problémy, na které se petice soustředí, s odpovědnými představiteli českého státu v zájmu zajištění co nejtransparentnější a nejfundovanější tvorby české vědní politiky.

Tisková konference bude uspořádána poté, co petiční výbor obdrží odpověď ze strany odpovědných orgánů. Petiční výbor věří, že Petice za odpovědnou reformu dnes předložená premiérovi Fischerovi povede k otevření širší debaty o směřování a budoucnosti české vědy a výzkumu a že těchto debat se bude účastnit i širší skupina zainteresovaných osob, než tomu bylo doposavad.

Více informací na http://www.odpovednareforma.cz/

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat