Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiérový start rakety Ares zmařilo počasí

Věda

  17:16
Mys Canaveral, USA - Kvůli špatnému počasí se neuskutečnil první zkušební let rakety Ares, nosiče, jehož úkolem je nahradit raketoplány. NASA start odložila nejméně o 24 hodin. Cílem letu je otestovat především výkon první stupeň rakety.

Startovní rampa s raketou Ares I-X pět hodin před plánovaným startem foto: ČTK

Stometrová raketa měla ke svému pionýrskému letu odstartovat ve 13:00 SEČ. Kvůli nevyhovujícím povětrnostním podmínkám NASA odpal několikrát odložil, až zhruba půl hodiny před uzavřením startovacího okna v 17:00 SEČ řídící středisko rozhodlo o přeložení testu na středu ráno místního času (13:00 SEČ).

Test prvního stupně
Více něž osmisettunová raketa má uskutečnit suborbitální let, který potrvá dvě minuty a 30 vteřin. Po vystoupání do výšky 40 kilometrů se od ní odpojí dolní část s motory, která se následně pomocí padáků snese do Atlantiku. Horní část je jen maketa, která se zničí pádem do oceánu.

Schéma rakety Ares I-X a plán prvního letu
po kliknutí uvidíte celou infografiku

Let, který bude snímat přes 700 senzorů umístěných na raketě, má přinést první poznatky o její stabilitě a bezpečnosti. Ares I-X je testovací verze dvoustupňové rakety Ares I, která bude mít za úkol vynášet kosmické lodi Orion do vesmíru jako náhrada za raketoplány. Ty plánuje NASA příští rok vyřadit z provozu.

Rakety Ares a moduly Orion by ale měl mít NASA k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k ISS závislý na ruských vesmírných plavidlech.

Autor: