Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Přes tající Arktidu k nám migrují nové druhy

Mořský led na Arktidě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mořský led na Arktidě. | foto: Shutterstock

AMSTERODAM Vlivem tajícího Severního ledového oceánu se otevírají vodní cesty nejen pro lodě, ale také pro živočišné a rostlinné druhy. Přesun některých může podle ekologů vážně narušit rovnováhu moří.

Nejnověji byla v severním Atlantiku zpozorována miniaturní tichomořská řasa, která se v této oblasti podle zjištěných fosilních pozůstatků nevyskytovala 800 000 let.

Druhový zmatek v mořích zaznamenali vědci ze 17 evropských institucí věnujících se výzkumu moří v rámci projektu zvaného CLAMER.

Stejně překvapivé jako nález řasy bylo zjištění, že se loni do blízkosti izraelských břehů dostal plejtvákovec šedý, ačkoli v oblasti Atlantického oceánu a přilehlých moří tento druh velryb nebyl spatřen 300 let.

Plejtvákovec šedý

Do Středozemního moře se podle vědců citovaných agenturou Reuters zřejmě dostal ze severního Pacifiku díky nově uvolněným vodním cestám. Jeho přirozeným domovem jsou vody na severu Tichého oceánu.

Nebezpečí z Pandořiny skříňky

"Je to Pandořina skříňka. Můžeme očekávat, že se na jih dostanou z Tichého oceánu další druhy," řekl sir Alister Harvey z britské nadace pro výzkum oceánů. Miniaturní řasy tvořící plankton se prý nyní dostaly na jih až na úroveň New Yorku.

Philip Reid z výzkumného pracoviště v britském Plymouthu řekl, že příliv druhů může "být mimořádně nebezpečný pro rybolov v severním Atlantiku".

MIGRACE V PLNÉM PROUDU

Invazní druhy totiž začnou v potravinovém řetězci konkurovat těm "zaběhnutým", jako jsou tresky nebo lososi. "Překročili jsme práh," řekl Reid k důsledkům tání severních moří, což je přičítáno na vrub využívání fosilních paliv.

Černý pasažér na trupech lodí

Vědci tvrdí, že pro druhy, které se dostanou ze severu na jih, bude mnohem těžší dopravit se zpět proti mořským proudům a větrům. Plejtvákovec šedý byl loni v létě fotografován u Španělska a později u Izraele. Šlo o téhož jedince a vědci se domnívají, že se tam dostal ze severního Pacifiku.

Příliv pomohl velrybě zpět do moře

"Máme zde dva organismy, které překonaly nově otevřenou vodní cestu," řekla Katja Philippartová z nizozemského královského ústavu pro výzkum moří, který projekt CLAMER vedl.

Odborníci vyloučili, že by se oba druhy mohly do jižních moří dostat jinak než ze severu. Řasa, jejíž odborný název je Neodenticula seminae a která by podle některých mohla být zavlečena do Atlantiku na trupech lodí plujících Panamským průplavem, prý má ráda jenom studenou vodu a při cestě teplými vodami by odumřela.

Stejně tak není pravděpodobné, že by jeden jedinec plejtvákovce přežil v Atlantiku, když naposledy tam byl tento druh spatřen před 300 lety.

MIGRACE V HISTORII JIŽ PROBĚHLY

Z výzkumu fosilií vyplývá, že velká invaze tichomořských organismů do oblasti Atlantiku se udála před dvěma miliony let. "Byl to velký přesun a zcela to změnilo ekosystém v severní části Atlantického oceánu," řekl Reid.

Některé druhy se dle studie CLAMER zase pohybují v protisměru, do vod, které pro ně dřív bývaly nepřijatelně studené. "Jen za 20 let vzrostl počet druhů ryb v Severním moři ze 60 na 80," tvrdí Carlo Heip z nizozemského pracoviště.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...