130 let

Molekulární mračna jsou místa, ve kterých se rodí hvězdy. Molekulární plyn se nachází v nejvíce hustých a chladných částech galaxií. | foto: koláž ŠimonReprofoto

Převrat v mezihvězdné chemii

Věda
  •   9:52
PRAHA - Materiál nutný ke vzniku života se vyskytuje ve vesmíru běžněji, než se soudilo. Dokazuje to objev záporně nabité molekuly složené z osmi atomů uhlíku a jednoho vodíku.
Astronomové už ve vesmíru objevili hodně přes sto různých molekul, mezi nimi i takové, které jsou nezbytné ke vzniku života. Šlo ale vždy o molekuly bez elektrického náboje, případně o kladně nabité. Záporné ionty by v mezihvězdném prostoru podle převládající teorie neměly být zastoupeny ve větším množství prostě proto, že pod „palbou“ ultrafialového záření si molekula nemůže přebytečný elektron dlouhodobě udržet.

Těmto předpokladům pozorování dlouho odpovídala. První nesoulad přišel na konci minulého roku, kdy se povedlo prokázat existenci jednoduché záporně nabité molekuly v mezihvězdném prostoru. Nejnovější objevy, publikované v posledním čísle specializovaného časopisu Astrophysical Journal, ukazují, že pravidla mezihvězdné chemie bude zřejmě nutné přepsat.

Osm uhlíků v řadě Narazit na velký aniont se podařilo hned dvěma týmům. První, vedený Anthony Remijaem z National Radio Astronomy Observatory (NRAO) ve virginském Charlottesville se zaměřil na hustá oblaka plynu v souhvězdí Lva. V okolí dvou velmi starých hvězd vzdálených od Země 550 světelných let astronomové s pomocí stometrového radioteleskopu detekovali molekulu složenou z osmi atomů uhlíku a jednoho vodíku (C8H-). Stejnou molekulu našli také vědci z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) v molekulárním mračně v souhvězdí Býka ve vzdálenosti 450 světelných let.
 
Chemické látky rozptýlené v chladných částech vesmíru lze pozorovat díky tomu, že září v radiové části spektra. Každému atomu či molekule lze přiřadit specifické spektrální čáry.

Odborníci z CfA proto nejdříve v laboratoři připravili vzorky látek, které zkoušeli hledat ve vesmíru. C8H- byla jen jednou z nich. Následovalo zmapování vyzařovaného spektra a pak už vědci „jen“ prohledávali data z obřího radioteleskopu.



Další podrobnosti o vesmírných objevech
si přečtěte v dnešním vydání deníku



Autor: Luděk Vainert