Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Příbuzní Čechů? I Maďaři

Genetické informace v DNA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Genetické informace v DNA. | foto: Reprofoto

PRAHA Byť žijeme v globalizovaném světě, lišíme se od sebe především podle vzdálenosti bydliště, jak ukazují genetici. Téměř vánoční poselství vyšlo z genetických laboratoří, které se podílely na zatím nejpodrobnějším zkoumání DNA 23 různých evropských populací: obyvatelé starého kontinentu k sobě mají mnohem blíže, než by se většina z nich domnívala.

Tvrdí to alespoň Manfred Kayser z Erasmovy univerzity v Rotterdamu a jeho kolegové, mezi kterými byl i Milan Macek ml. z Fakultní nemocnice Motol.

Tým prozkoumal vzorky přibližně 2500 obyvatel 23 geografických oblastí Evropy, včetně Česka. Každý vzorek vědci proseli velmi podrobným sítem: sledovali na půl milionu míst genetického kódu.
„Při takovém rozlišení už se projeví i malé rozdíly,“ říká Milan Macek, „ale objevují se pouze v několika adaptačních genech.“ Konkrétně se jedná o úseky, které usnadňují boj s místními patogeny a ovlivňují barvu vlasů a kůže dle množství slunečního záření. Třetí skupinou, ve které se Evropané liší, jsou geny usnadňující zpracování mléčných cukrů. U těch platí severo-jižní rozlišení. U zemědělců ze severní Evropy bylo totiž mléko významnější složkou potravy než na jihu, kde panovaly přívětivější podmínky.

Naopak společné základy jsou mnohem bytelnější. Všichni jsme potomci prvních, dávno zapomenutých lidí, kteří do Evropy přišli přibližně před 45 tisíci lety. Tato první kolonizace rozhodla o složení populace nejvíce. Po ní následovaly ještě dvě další významné přistěhovalecké vlny. Před 17 tisíci lety se vrátili do Evropy lidé, které vyhnal nástup doby ledové. A přibližně o sedm tisíc let později dorazili z Blízkého východu noví „dobyvatelé“ s revolučními zemědělskými technologiemi.

Takové je pozadí, na kterém se odehrávaly pozdější evropské dějiny, jak ho ukazují výsledky zveřejněné vědeckým časopisem Current Biology. Podle nich se měnily jen vládnoucí skupiny, se kterými přicházely nové kultury i jazyky. Nejlepším měřítkem genetické odlišnosti evropských populací tak zůstává geografická vzdálenost. Česká populace se tak z velké části překrývá nejen s německou, ale i s obyvateli dnešního Maďarska. Navzdory ohromné jazykové odlišnosti i faktu, že jejich příchod do střední Evropy podle učebnic dějepisu spadá až do 8. st. n. l. „Původní populace na sebe nabalovaly nové skupiny, takže genetici mluví o cibulových vrstvách,“ přibližuje Milan Macek. Důležitost geografie pro lidskou genetiku ukazují i zatím nepublikované výsledky ještě podrobnější analýzy DNA Středoevropanů provedené českými vědci. Podle nich existují měřitelné rozdíly mezi Čechy a Moravany, jak řekl LN Milan Macek.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!