Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přibývá lidí, kteří poráží rakovinu

Věda

  10:16
LONDÝN - V evropských zemích se stále zvyšuje podíl lidí, kterým se daří porazit rakovinu. Možná je to díky širšímu screeningu a včasnější diagnóze, píše se v nové studii časopisu European Journal of Cancer. Mezi jednotlivými zeměmi a různými skupinami pacientů jsou rozdíly, ale nová data získaná z registrů 23 evropských zemí ukazují, že podíl lidí vyléčených z nejčastějších forem rakoviny roste.

"Dobrou zprávou je, že u většiny druhů rakoviny počet pacientů, kteří nad ní zvítězili, v 80. a 90. letech rostl," řekl prezident European Cancer Organisation Alexander Eggermont, který se na dlouhodobé studii nepodílel.

Ve studii se srovnávala dvě období - 1988 až 1990 a 1997 až 1999. Zjistilo se, že podíl mužů a žen vyléčených z rakoviny plic se zvýšil ze šesti na osm procent, počet vyléčených z rakoviny žaludku vzrostl z 15 na 18 procent a počet vyléčených pacientů trpících rakovinou střev a konečníku stoupl ze 42 na 49 procent.

Nejvíce mužů se z rakoviny vyléčilo na Islandu - 47 procent, nejvíce žen zvítězilo nad touto zákeřnou chorobou ve Francii a Finsku - 59 procent. Nejméně lidí se z rakoviny vyléčilo v Polsku - u mužů je to 21 procent a u žen 38 procent.

Nejnižší podíl pacientů vyléčených z rakoviny plic je podle studie v Dánsku, Česku a Polsku - jen pět procent, zatímco Francie a Španělsko mají nejvyšší poměr, a to více než deset procent.

Ze studie také vyplývá, že v případě rakoviny prsu jsou rozdíly mezi zeměmi a že národní screeningové programy, které přijala řada západních zemí, pomáhají bojovat proti této chorobě. Rozdíl mezi Polskem, Českem a Slovinskem ve srovnání s většinou západoevropských zemí je nyní kolem deseti procent, uvádějí vědci ve studii. "Údaje také ukazují, na které typy rakoviny a v kterých oblastech Evropy je třeba se zaměřit při dalším výzkumu a investování," řekl Eggermont.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...