Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příroda si sama poradila s plynem, který unikl do Mexického zálivu

Věda

  10:00
Přinášíme dobrou zprávu pro budoucnost naší planety, říkají nepřímo vědci z několika amerických univerzit v pátečním vydání časopisu Science.

Rybářský člun v ropou zamořeném Mexickém zálivu foto: ČTK

Experti pod vedením Johna Kesslera z Texas A&M University vloni s výzkumnou lodí několik měsíců brázdili Karibské moře v místech, kde došlo k havárii ropného vrtu Deepwater Horizon. Na rozdíl od řady svých kolegů se ale nezabývali osudem uniklé ropy a zasažených mořských ekosystémů.

Soustředili se na metan, který z prasklého vrtu unikal spolu s ropou. A zjistili, že během čtyř měsíců se příroda s tímto plynem dokázala sama vypořádat. To podle nich vzbuzuje naději, že se tohoto skleníkového plynu nemusíme bát ani v budoucnu. Aspoň v některých případech.

Metan je hlavní složkou zemního plynu, který se obvykle vyskytuje v blízkosti ropných ložisek. "Hodně metanu je rozpuštěno v naftě nebo nad ní a při snížení tlaku na povrchu bublá ven – podobně jako oxid uhličitý ze sodovky," vysvětluje docent Anton Markoš z Katedry filozofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Rok 2010 v obrazech

Během havárie v Mexickém zálivu se od dubna do července do moře uvolnilo přes čtyři miliony barelů (téměř 500 milionů litrů) ropy a zároveň 150 až 200 tisíc tun metanu. Je to stejné množství, jaké by za stejnou dobu přirozeným způsobem uniklo z celého Černého moře. "Využili jsme této unikátní příležitosti k tomu, abychom prozkoumali osud metanu unikajícího v mořských hlubinách a zjistili, jak na něj zareagují mikrooragnismy," píší vědci v úvodu své studie.

Jak si bakterie poradily s plynem v moři čtěte v úterním vydání deníku

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Prodej domu v Hlinsku pod Hostýnem
Prodej domu v Hlinsku pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem - Hlinsko pod Hostýnem, okres Kroměříž
3 990 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat