Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Přístup do vědeckých databází si vysoké školy zaplatí samy

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Vysoké školy nevědí, jak příští rok zaplatí přístup do vědeckých databází. Program na vědu, z něhož šly peníze, skončil, přístup stojí přes sto milionů korun. Školy proto zvažují, že pro rok 2013 databáze zaplatí ze svého, o pomoc požádaly i ministerstvo školství.

Novinářům to řekl místopředseda Rady vysokých škol Tomáš Opatrný. Velmi drahý přístup do databáze nejnovějších vědeckých časopisů a citací si školy platí společně. Podle Opatrného ale kvůli nastavení zákona o podpoře výzkumu nemohly dostat peníze na tyto účely přímo, ale musely o ně soutěžit v rámci projektu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Prostě se našla nějaká cestička, aby byl uspokojen zákon, aby to proběhlo regulérně, i když to není ten nejšťastnější způsob. Ten program doběhl a je otázka, co bude dál. Dělat to stejným způsobem je velmi nešťastné, takže správná cesta by byla, kdyby legislativa toto umožnila," uvedl Opatrný.

Apel na ministerstvo

Změna zákona se chystá, určitě ale nevstoupí v platnost do roku 2013. "Musí se zachránit příští rok," upozornil Opatrný. Pokud by se prý smlouvy vypověděly, nejen, že by vědci přišli o cenné informační zdroje, navíc by při novém navazování smluv museli platit vyšší cenu.

"Dali jsme doporučení a apel na ministerstvo školství, aby se hledala tato cesta, a zároveň je to i otázka pro vysoké školy, které by se měly zavázat, že překlenovací období by byly schopné si dofinancovat z vlastních zdrojů," vysvětlil Opatrný.

Už nyní školy na přístup do databází přispívaly, například Univerzita Palackého, kde Opatrný působí, prý platila kolem osmi milionů korun. Pro příští rok by ale tato částka musela být vyšší.

 "Něco se dá hradit z operačních programů Evropské unie, ale to zase nezachrání Prahu, která je z toho vyloučena," dodal Opatrný. Rada proto rektorům doporučila, aby zkusili peníze v rozpočtech najít.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!