Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sex zabíjí. Malí vačnatci po něm umírají

Věda

  7:00
SYDNEY - Pro samečky některých malých druhů vačnatců je sex natolik zběsilým a stresujícím procesem, že je doslova zabíjí. A promiskuita samiček toto "sebevražedné chování" částečně podporuje, zjistila nová studie australských vědců, o níž informovala agentura AFP.

Vakomyš žlutonohá po sexu umírá. foto: wikipedia.org

Vědci se po celá desetiletí ptali, proč některé druhy hmyzožravých vačnatců po páření padnou mrtvé. Spekulace sahaly od vyčerpání z boje o samičku až po snahu nechat víc potravy potomkům. Výzkum, který zveřejnil americký list Proceedings of the National Academy of Sciences, ale toto umírání připisuje extrémní snaze samečka předat své spermie na co nejvíc míst během krátkého období, které jednou do roka samičky nabízejí pro páření.

U savců neobvyklé

Organismy, které se jednou spáří a pak umírají, jsou běžné mezi rostlinami a některými rybami, ale mezi savci se vyskytují jen vzácně. Mezi druhy, jejichž samečci po páření umírají, je například vakomyš žlutonohá (Antechinus Flavipes); totéž podle vědců platí pro všech 12 dalších australských druhů vakomyší a tři druhy vakorejsků.

"Reprodukce vždycky něco stojí. Je velmi energeticky náročná," řekla vedoucí výzkumného týmu Diana Fisherová z Queenslandské univerzity. "V tomto případě ale není toto úsilí rozloženo v čase, musí ho vydat najednou a během opravdu krátké doby. A pak jednoduše uhynou," dodala.

Podle Fisherové jsou samečci těchto druhů vačnatců tak žhaví do páření, že jejich vysoká hladina testosteronu spustí kaskádový efekt stresových hormonů, kvůli nimž se začne rozpadat jejich tělesná tkáň a imunitní systém zkolabuje.

"Páří se 12 až 14 hodin v kuse se spoustou samiček. Spotřebovávají tělesnou tkáň a všechnu svou energii na soupeřivé páření. Je to sexuální selekce," dodala Fisherová. "Takhle extrémním pářením sami sebe zabíjejí."

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat