130 let

Muréna (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

Proč chodit na ryby ve dvojici

Věda
  •   9:40
PRAHA - Protiklady se přitahují, protože je to výhodné: jako u ryb, které vhodně doplňují své odlišné lovecké techniky.

Nesourodá dvojice se vydává na lovecké výpravy na korálových útesech Rudého moře. Mohutného, tři čtvrtě metru dlouhého kanice druhu Plectropomus pessuliferus provází hadovitá muréna Gymnothorax javanicus. Iniciátorem společného honu je hladový kanic. Připluje k díře, v níž se skrývá muréna, a potřásáním hlavy ji přemlouvá k opuštění úkrytu. Muréna se nenechá dlouho prosit a duo vyráží na hon na vše živé. Kanic je mistr v lovu ve volné vodě. Ryby před ním proto často hledají úkryt ve skulinách a děrách útesu. Muréna je přeborník v lovu ve skrytých zákoutích.

Ryby, které prchnou před kanicem do skulin, najde muréna. Kanic jí natřásavým tancem nad úkrytem upozorní, kam kořist zmizela. Ryby, které prchnou před murénou do volné vody, skončí v silných čelistech kanice. Účinnost lovu při vzájemné spolupráci stoupá na pětinásobek ve srovnání se sólovými výpravami. Podivuhodnou rybařící rybí dvojici pozorovali v Rudém moři vědci vedení Redouanem Bsharym z univerzity ve švýcarském Neuchättelu a popsali ji ve vědeckém časopise PLoS Biology.

Mnohé druhy menších ryb sledují větší dravce v naději, že se přiživí na jejich kořisti. V tomto případě ale ryby pořádají výpravy „na pozvánku“. Muréna a kanic loví skutečně ve dvojici a tráví dlouhou dobu v těsném kontaktu . Kořist patří tomu, kdo si ji chytí, a ryby se o ni neperou. Podle Bsharyho je to klíčem k úspěchu. Muréna i kanic na společném lovu vydělají a přitom si nekonkurují. Ryby ukryté v -děrách jsou pro kanice ztracené. Stejně tak jsou pro murénu nedostižné ryby plující ve volné vodě. Mezidruhová spolupráce je pro kanice a murénu výnosnější než spojení s příslušníky vlastního druhu. Ti by lovili na stejném místě a museli se dělit o zdroje potravy.

Rybí spolupráce připomíná pakt, jaký uzavírají afričtí ptáci medozvěstky s medojedem kapským nebo člověkem. Pták ukáže svému spojenci hnízdo divokých včel a počká, až je člověk nebo medojed vyloupí a vezme si z plástů med. Medozvěstka si pak pochutná na vosku a včelích larvách. Také tady má každý z účastníků lovu zájem o jinou „kořist“, a mohou proto při jejím získávání spolupracovat.

Autor:
Témata: Ryby, Rudé moře, Kanice