Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Proč kočkám v noci svítí oči?

Proč kočkám v noci svítí oči? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proč kočkám v noci svítí oči? | foto: Reprofoto

Jak to, že kočky dobře vidí za šera? Proč jim v noci svítí oči? Odpovídá Šimon Vaculín z 3. Lékařské fakulty UK:

Svítí jenom zdroj světla, ostatní předměty světlo jen odrážejí. Svítí slunce, měsíc nesvítí, ale odráží sluneční svit. Stejně je to s očima koček, a nejen jich. Oči „ svítí“ také psům a dalším masožravcům, ale i býložravcům, hlodavcům, kytovcům, některým plazům, vačnatcům a parybám. Přestože je u každé skupiny vyvinuto trochu odlišné provedení, účel a mechanismus je tentýž.

Účelem je vidět okolí i při velmi nízké intenzitě osvětlení a mechanismem je vložení zrcadlové vrstvy do sítnice. Sítnice je část oka, kde se vyskytují speciální buňky reagující na světelnou energii. Pokud je tato energie příliš malá, světločivné buňky nepodráždí. Vložíme- li však za vrstvu světločivných buněk vrstvu zrcadlovou, světelný paprsek se odrazí a projde ještě jednou v obráceném směru. Světločivná buňka není podrážděna jen jednou, ale dvakrát, a tím světelný podnět zesiluje. Proto většina živočichů vidí v noci lépe než člověk.

Za normálních podmínek je u všech zvířat (člověka nevyjímaje) zornice černá, protože světlo dopadající do oka je zcela pohlceno uvnitř oka a neodráží se ven. Nemůže je tedy vidět pozorovatel.

Pokud však použije pozorovatel silné světlo (reflektor auta, blesk), intenzita světla je natolik vysoká, že se odrazí od sítnice a zobrazí pozorovate li její barvu. U člověka je to červená, protože sítnice obsahuje cévy naplněné krví. U zvířat, která mají zrcadlovou vrstvu, modrobílá, protože světelný paprsek je odražen zrcadlovou vrstvou buněk stejným způsobem, jako by jej odrazilo obyčejné zrcadlo.

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky .cz. Obálku označte Věda – záhady.


{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...