Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Profesorů je moc, řekl Klaus a 80 jich jmenoval

Věda

  12:34
PRAHA - Prezident Václav Klaus v pražském Karolinu jmenoval osm desítek nových vysokoškolských profesorů. Učinil tak na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol.

Prezident Klaus jmenoval 80 nových profesorů. foto: ČTK

Klaus si dlouhodobě stěžuje na to, že počet profesorů příliš roste. I při jmenování zopakoval, že systém udílení titulu je třeba změnit. Náměstek ministra školství a bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm na ceremoniálu uvedl, že o změně kritérií pro profesuru uvažuje i ministerstvo.

ČTĚTE TAKÉ O PREZIDENTOVÝCH NAROZENINÁCH

Podle Wilhelma je přístup každé školy k udílení titulu jiný. Dohodnout společná kritéria pro všechny obory je podle něj velmi složité, nebo dokonce nemožné i v rámci jedné školy. Diskuse se proto nyní vede o tom, jak kritéria pro získání titulu profesor nastavit, řekl. Klaus zastává názor, že s titulem profesor by se mělo spíše šetřit.

Naposled o tom hovořil s rektory koncem května, když je pozval na oběd do Lán. S akademiky se shodl, že je třeba svázat profesorské tituly s konkrétními funkčními místy na školách.

Chystaná vysokoškolská reforma už počítá s tím, že tituly profesor a docent by neměly mít celostátní působnost, ale vztahovaly by se jen k univerzitě, která je udělila. Shoda podle rektora Masarykovy univerzity a předsedy České konference rektorů Petra Fialy panovala v Lánech i kolem připravované změny akreditací, nově by neměly být udělovány pro jednotlivé obory, ale rovnou vysokým školám.

Tituly napříč obory
Dekret profesora mají ode dneška akademici z vysokých škol napříč obory. Získalo jej 69 docentů a 11 docentek. Mezi nově jmenovanými profesory je například i divadelní teoretik Vladimír Just z Karlovy univerzity v Praze, historik Petr Charvát ze stejné univerzity a ekonomka Vysoké školy ekonomické v Praze Jaroslava Durčáková. Pro obor dějiny anglické a americké literatury získali titul na návrh vědecké rady Univerzity Palackého v Olomouci Marcel Arbeit a Michal Peprník.

O profesuru se může ucházet člověk, který už má docentský titul a prokáže odpovídající kvalifikaci. Po posouzení těchto požadavků jej pětičlenná odborná komise dále navrhuje vědecké radě univerzity. V uměleckých oborech může vědecká rada uchazeči prominout požadavek vysokoškolského vzdělání.

Autoři: ,

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat