130 let
Obrazem

Svět očima kartografů. Prohlédněte si unikátní historické mapy

Věda
  •   6:00
PRAHA - Unikátní rukopisné mapy, staré atlasy a digitalizované glóby představuje výstava Poklady mapové sbírky, kterou ode dneška pořádá Přírodovědecká fakulta UK v Praze.

Vůbec poprvé se veřejnosti představí nově objevené světové unikáty. Nechybí významná díla nejstaršího kartografického období, mezi něž patří římské, arabské a středověké mapy, ani mapy a dokumenty zobrazující originálně starobylost a celistvost Zemí koruny české po řadu staletí. Představí se také italské renesanční mapy a německá barokní díla z doby, kdy bohatou fantazii rozviřovaly daleké cesty a neznámé kraje.

Lazius, Wolfgang, Zeměpisný popis Vévodství rakouského, 1573

Největšími poklady výstavy jsou nedávno objevené a veřejnosti neznámé nástěnné mapy, které vědci kvůli výstavě restaurovali: mapa Německa od Frederika de Wita a mapa Evropy od Everta Gijsbertsona. Dokonce ani jeden z největších odborníků na nizozemskou kartografii 16. a 17. století, profesor Günter Schülder z univerzity v Amsterdamu, netušil nic o jejich existenci a přijel je do Prahy prozkoumat.

Hirschvogel, Augustin, Plán Vídně, 1660

„Výstava je určena milovníkům geografie, historie, kartografie, ale i výtvarného umění, grafiky a řemesel. To všechno staré mapy, atlasy i glóby představují a zahrnují, říká ředitelka Mapové sbírky Eva Novotná a dodává: "Jsou odrazem doby, kdy bylo možné poznat autora podle jeho kartografické přesnosti, barev, rytin i originálních kompozic. Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty UK v Praze musí exponáty popsat, uložit, zpřístupnit, ale i ochránit a uchovat pro další generace.“

Výstavu můžete navštívit ve všední dny od 9 do 18 hodin v předsálí Mapové sbírky (Albertov 6, Praha 2) až do konce července.

Autor: