Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proti pleši možná pomůže stejný přípravek jako proti stresu

Věda

  8:27
WASHINGTON - Američtí vědci vyvinuli při pokusech na myších přípravek proti stresu, který má jako vedlejší účinek obnovu růstu chloupků.
Pleš (ilustrační foto)

Pleš (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Odborníci se domnívají, že tudy možná povede cesta i v boji proti plešatosti především mužů. Na svých internetových stránkách o tom informoval americký vědecký časopis PLoS One.

"Náš objev ukazuje, že krátkodobá léčba s touto substancí vede k obnově růstu chlupů u myší," sdělil Million Mulugeta z lékařské fakulty Kalifornské univerzity v Los Angeles. Podle něj by tento pokrok mohl vyústit v nový způsob léčby plešatosti tím, že se neutralizuje působení stresových hormonů. Týkat by se to tudíž mělo těch lidí, kteří o vlasy přicházejí právě vlivem stresu nebo stárnutím.

Výzkum původně zaměřený na zjištění, jak stres působí na trávící ústrojí, byl prováděn na geneticky modifikovaných myších, které byly naprogramovány tak, aby trpěly chronickým stresem. Docílilo se tím toho, že laboratorní zvířata produkovala nadměrné množství kortikotropinu, který jim způsoboval mimo jiné opadávání chlupů na hřbetu.

Vědci jim pak začali podávat chemickou substanci pod názvem astressin-B, která působení kortikotropinu blokuje. Myši pak vložili do klece s jinými, které byly normální, a po třech měsících je nebyli s to na první pohled od sebe rozeznat. Plešatícím myším chloupky opět dorostly. Další ověřovací průzkumy pak toto zjištění potvrdily.

Čtěte také


Ukázalo se navíc, že léčba plešatosti je poměrně rychlá. Stačila každodenní dávka v průběhu pěti dnů, aby se dorostlé chlupy udržely dlouhodoběji, tedy až čtyři měsíce. Vzhledem k tomu, že průměrná délka života laboratorní myši jsou dva roky, pak jde o významný časový úsek.

Zbývá nyní zjistit, zda přípravek bude mít stejný účinek na lidi. Vědci se domnívají, že to je vysoce pravděpodobné, protože v lidské kůži daný stresový hormon a látky, které uvolňuje, působí. Pro miliony mužů se tak možná vrací naděje, že se přece jen dočkají opět bujné kštice.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK BOZP - OSTRAVSKO (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Mohlo by vás zajímat