Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Proti prasečí chřipce může být očkováno více lidí. Stačí jedna dávka.

Očkování proti prasečí chřipce v USA přípravek FluMist, který se aplikuje do nosní dutiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce v USA přípravek FluMist, který se aplikuje do nosní dutiny | foto: ČTK

Praha  Evropská léková agentura zpřesnila dosavadní doporučení, takže dospělým a zdravotníkům stačí už jen jedna dávka, u chroniků ještě odborníci zpřesní stanovisko. V příštích dnech zasedne ústřední epidemiologická komise, která počty očkovaných upraví. Novinářům to dnes řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Očkovat by se podle ní mělo začít v půlce listopadu.

"V současné době návrh počítá s 250.000 chronicky nemocných pacientů, kterým by případná nákaza mohla způsobit zdravotní komplikace, 137.000 zdravotníků v takzvané první linii tak, aby se mohli starat o pacienty a zároveň nešířili onemocnění dále, a s 113.000 občanů zařazených v rámci kritické infrastruktury," upřesnila.

Celkem tedy navržené očkování mělo pokrýt půl milionu lidí. Podle předchozích doporučení odborníků proto vláda objednala milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce, které stát vyjdou na 220 milionů korun. Každý očkovaný měl dostat dvě dávky.

Jedna pro jednoho

Výbor pro humánní léčiva Evropské lékové agentury (EMEA) ovšem na základě výsledků zkoušek potvrdil, že pro dospělé ve věku 18 až 60 let může být dostatečná jedna dávka. "Výsledky testů u zdravých dospělých ukazují, že jedna dávka vakcíny přináší dostatečnou úroveň ochrany," uvedl Vít. Počet dávek u adolescentů a dětí starších deseti let by měl být zvážen, výsledky studií budou v příštích týdnech, dodal.

Očkování jen jednou dávkou podle ministryně umožní ochránit více chronicky nemocných pacientů, kteří jsou ohroženi komplikacemi. Kromě toho bude moci ministerstvo vyhovět krajům, které pro očkování určily místo navrhovaných 113.000 celkem 150.000 lidí důležitých pro chod státu. K dispozici je také 2,5 milionu balení antivirotik.

Stále také probíhají studie, jak postupovat při očkování seniorů. Jurásková řekla, že chce předložit vládě novou očkovací strategii hned poté, co ji přehodnotí ústřední epidemiologická komise. Termín zasedání komise však zatím není znám.

Seznamy očkovacích míst lze nalézt na pandemickém portálu ministerstva zdravotnictví. V těchto místech budou očkováni hlavně zdravotníci a zástupci kritické infrastruktury, místa si kraje určily samy. Vybrané skupiny chronicky nemocných budou očkovat především jejich praktičtí lékaři.

Potvrzení první oběti

Národní referenční laboratoř dnes také potvrdila, že Česko má od čtvrtka první oběť prasečí chřipky. V Karlovarské krajské nemocnici zemřela žena se srdečními problémy, která se prasečí chřipkou nakazila. Ve vážném stavu tam leží ještě jeden muž. Ministerstvo zdravotnictví zatím v souvislosti s touto nemocí nepřipravuje žádná mimořádná opatření. Opatření proti prasečí chřipce v Česku jsou stejná jako v ostatních zemích EU, vycházejí z doporučení Světové zdravotnické organizace.

Pandemický plán

V případě pandemie chce ministerstvo zavést pouze dočasné opatření, na jehož základě by nemocní lidé nemuseli chodit k lékaři pro neschopenku, lékaři by ji vypisovali se zpožděním. Zatím se podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta diskutovalo s ministerstvem práce a sociálních věcí o možnosti vypsat neschopenku na pět dní zpátky. Vzhledem k delší, i sedmidenní inkubační době se o tom bude nadále jednat, prohlásil. Mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová však ČTK řekla, že o jednáních umožňujících zpětné vystavení neschopenek zatím neví.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Grafton Recruitment Praha
SVÁŘEČ | 1 SMĚNA | 33 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč