Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prototyp auta na vodík shořel kvůli závadě

Věda

  16:58
Brno - V pondělí večer shořelv laboratořích Vysokého učení technického (VUT) v Brně prototyp nově vyvíjeného auta na elektrický a vodíkový pohon. Podle mluvčího hasičů Jaroslav Haida požár způsobila technická závada.

Hasič foto: ČTK

Požár vznikl v noci na dnešek při nabíjení akumulátoru stroje, který pracovníci a posluchači vysokého učení vyvíjeli přibližně dva roky.

Přesnou příčinu neštěstí určí znalec z oboru elektro. Patrně byl poškozený jeden z článků baterie. Tým lidí, který stroj vyvíjel, je přitom používal dlouhodobě bez potíží.

Při každém výzkumu se podle vedoucího Ústavu výkonové elektrotechniky a elektroniky VUT Čestmíra Ondrůška musí počítat i se ztrátami. Zda vznikne nový vůz, to podle něj záleží na tom, jestli se podaří škole na tento projekt získat granty.

VUT se dlouhodobě zabývá vývojem dopravních prostředků na ekologický pohon. V laboratořích školy již vznikly například motocykl nebo jízdní kolo poháněné elektřinou.

Škoda na zničeném voze se odhaduje na 300.000 až 400.000 korun. Ztráta na poškozených laboratořích nebyla dosud vyčíslena.

Autor: