Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průvodce měsíčními útvary přibližuje kouzlo lunární krajiny

Věda

  12:28
Praha - Nový internetový průvodce přibližuje zájemcům lunární krajinu a jednotlivé měsíční útvary.

Kráter Koperník foto: NASA

Autorem průvodce je Pavel Gabzdyl, astronom Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně. Podle svých slov ho věnuje všem, kdo chtějí blíže poznat lunární krajinu, ale i těm, kdo se jí chtějí prostě jen obdivovat. Dostupný je na adrese http://mesic.astronomie.cz.

Měsíc je nejsnadněji pozorovatelným vesmírným tělesem, k jehož
prohlížení není zapotřebí temné nebe ani příliš výkonný dalekohled. Málokdo se však na Měsíci vyzná a dokáže měsíční útvary pojmenovat nebo o nich říci něco bližšího.

Podle Pavla Gabzdyla je myšlenka vytvořit průvodce po Měsíci stará už 20 let. Zrodila se ve spolku Amatérská prohlídka oblohy, který vznikl při brněnské hvězdárně. Nadšencům, které sdružuje, se za deset let podařilo pořídit na 1170 zápisů z prohlídek a stovky kreseb měsíčního povrchu. Právě Tento obsáhlý materiál byl podkladem a inspirací pro vznik Průvodce měsíčními útvary.

Průvodce zahrnuje dvanáct významných a velmi dobře pozorovatelných útvarů, které zaujmou na povrchu nejbližšího vesmírného souseda Země. Mezi nimi jsou například kráter Koperník, lávou vyplněný kráter Plato, měsíční Alpy nebo lunární sopky. Každý útvar je opatřen popisem jeho viditelnosti, informacemi o původu jeho pojmenování a vysvětlením jeho vzniku.

Autor popisuje každý útvar za různých světelných podmínek, aby pozorovatel získal co nejdokonalejší představu o jeho vzhledu během celého lunárního dne.

Autor: