Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První naklonovaný pes? Směšné plýtvání penězi, zní z Británie

Věda

  7:00
LONDÝN - Vědci v Koreji přivedli na svět prvního britského klonovaného psa. Tato skutečnost ale vyvolala v Británii značnou vlnu kritiky jako "směšné plýtvání penězi", a britští vědci navíc uvedli, že tento proces vyvolává vážné etické obavy, napsal list The Guardian.

Štěně (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V Soulu sídlící společnost Sooam Biotech uvedla, že naklonovala štěně jménem Mini-Winnie z dvanáctiletého jezevčíka patřícího Rebecce Smithové ze západního Londýna. Smithová vyhrála soutěž společnosti, která doufá, že výhledově tuto službu bude majitelům domácích mazlíčků nabízet za 60.000 liber (téměř dva miliony korun).

Mini-Winnie se narodila poté, co vědci odebrali buňky z kůže psa Smithové a vpravili je do dárcovských vajíček, aby vznikla embrya, jež donosily náhradní matky. Narozené štěně musí zůstat v Koreji půl roku, aby splnilo podmínky britských karanténních zákonů.

Stejné chování?

Vědci ovšem varovali, že i když může klonovaný pes vypadat podobně jako jeho biologický rodič, bude to velmi odlišné zvíře. "Máte zhruba stejnou šanci získat dvojníka svého oblíbeného zvířecího miláčka, když si ho vyberete v útulku, jako když si ho necháte naklonovat. A toho z útulku navíc budete milovat víc, protože nezklame vaše očekávání," řekl Robin Lovell-Badge, genetik Národního ústavu pro lékařský výzkum v Londýně. "Je krajně nepravděpodobné, že štěně od oblíbeného mazlíčka bude vyrůstat a chovat se stejně."

"Postupem času budou rozdíly stále výraznější, zvláště pak v charakteru osobnosti, " řekl londýnský odborník na kmenové buňky Dusko Ilic. "Je to směšné plýtvání penězi." Samotný klonovací proces je kontroverzní, protože zvířata se často narodí s abnormalitami či umírají krátce po narození.

ČTĚTE TAKÉ:

Doktor Hwang U-sok, hlavní vědec ze společnosti Sooam Biotech, ohlásil první úspěšné naklonování psa v roce 2005. Jeho Snuppy ale byl jediným zdravým štěnětem, které přežilo poté, co bylo 1095 klonovaných embryí vloženo do 123 psů.

Hwang byl rovněž v centru jednoho z nejhorších skandálů moderní vědy. V roce 2004 tvrdil, že se mu podařilo získat kmenové buňky z kožní tkáně pacientů. Později ale vyšlo najevo, že získával vajíčka od členek svého výzkumného týmu. Byl shledán vinným z podvodu a musel rezignovat na svou práci na Soulské univerzitě.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat