Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Monografie o Antarktidě popisuje i výzkum na polární stanici

Věda

  7:00
PRAHA - O přírodě i výzkumu na ojedinělé české vědecké polární stanici Johanna G. Mendela na ostrově Jamese Rosse pojednává první původní česká monografie o Antarktidě.

Členové vědeckého týmu, který se vrátil z působení na Mendelově polární stanici v Antarktidě (na archivním snímku), vystoupili 14. března na tiskové konferenci v Brně. foto: ČTK

Populárně-vědecká publikace vychází v těchto dnech v nakladatelství Academia. Vytvořil ji široký kolektiv autorů, který vedl Pavel Prošek z Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně. Badatelé se dlouhodobě věnují multioborovému výzkumu polárních oblastí.

Ostrov Jamese Rosse

Ostrov Jamese Rosse a jeho okolí je považován za jednu z nejrychleji se oteplujících oblastí na Zemi. Dochází zde k velmi dynamickým jevům spojeným s oteplováním, ať už co se týká kolapsů velkých šelfových ledovců, tak dopadem na celý ekosystém. Právě na ostrově Jamese Rosse se nachází velká odledněná oblast, o kterou se zajímají čeští biologové, geologové i klimatologové.

"Je to první česká kompletní monografie, která zahrnuje mimo jiné obecnou část, kde shrnuje problematiku antarktického kontinentu od klimatologie, geologie až po biologické vědy," řekla bioložka Linda Nedbalová z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity fakulty a z Botanického ústavu Akademie věd ČR .

Další část více než třísetstránkové knihy popisuje vznik české vědecké základny ležící nedaleko Antarktického poloostrova i výzkumné programy a jejich výsledky. Nechybí ani přehled o historii objevování a současném vědeckém a turistickém využití Antarktidy. Texty z více než poloviny doprovází bohatý fotografický materiál, mapy a grafy, jejichž autory jsou převážně čeští vědci.

Mendelova stanice

Mendelova stanice za 60 milionů korun byla otevřena počátkem roku 2007. Vědci na ní pobývají vždy v zimě, kdy panuje v Antarktidě léto. Zkoumají vývoj klimatu, způsob, jímž se uchycují pionýrské organizmy, jako mechy a lišejníky, v místech, z nichž ustoupil ledovec, a také geologický vývoj dané oblasti. V zimě v této oblasti klesají teploty až k minus 35 stupňům Celsia.

Stanice J. G. Mendela

Nedbalová zdůraznila, že Mendelova stanice leží v oblasti ostrova Jamese Rosse jako jediná vědecká základna. V prostoru severovýchodu Antarktického poloostrova není podobných stanic mnoho. Čeští vědci se už letos z Antarktidy vrátili. Pro další sezony potřebuje základna nové solární panely, které umožní, aby tři čtvrtiny energie čerpala z obnovitelných zdrojů.

Autoři: ,