Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Psi by mohli podle expertů pomáhat s hledáním přenašečů viru

Německý ovčák foto: Shutterstock

LONDÝN - Najít přenašeče koronaviru, zvláště pak ty, kteří nemají žádné symptomy, patří mezi největší překážky v boji proti nynější pandemii nemoci covid-19. Ale co kdyby to dokázali psi? Vědci v Londýně, které citoval zpravodajský server Bloomberg, tvrdí, že by psi mohli revolučně změnit pátrání po nemoci covid-19, pokud by byli schopní zachytit slabý pach produkovaný koronavirem v lidském těle. Obdobně už se podařilo vycvičit některá plemena psů, aby byli schopní vyčenichat malárii.
  6:23

Londýnská škola hygieny a tropické medicíny (LSHTM) spustila společné financování projektu s cílem vycvičit psy, aby dokázali zjistit virus u zdánlivě zdravých lidí, kteří vůbec nemusí vědět, že jsou přenašeči. Pokud bude projekt úspěšný, mohli by tito „psí detektivové“ být v Británii do léta nasazeni do akce.

Počet nakažených koronavirem může být až 85krát vyšší, než ukazují data, tvrdí vědci ze Stanfordu

„Zatím je to ve velmi rané fázi,“ řekl James Logan, vedoucí odboru kontroly nemocí LSHTM. „Víme, že nemoci mají pachy. To platí i pro choroby dýchacích cest, jako je chřipka. A tyto pachy mohou být dost výrazné. Existuje slušná šance, že covid-19 má typický pach. A pokud ano, opravdu věřím, že psi budou schopní se ho naučit a zjistit ho.“

Tisíce lidí denně

Psi s vysoce vyvinutým čichem už se využívají k diagnostikování mnoha chorob včetně Parkinsonovy nemoci a několika typů rakoviny. LSHTM už sama vycvičila labradory a kokršpaněly ke zjišťování malárie.

Pokud bude tento projekt fungovat, mohli by psi pomáhat zjišťovat nákazu u zaměstnanců nemocnic, u lidí v domech s pečovatelskou službou - a až se obnoví doprava, mohli by vyhledávat nic netušící přenašeče nemoci na letištích a železničních stanicích. Psi by byli schopní zkontrolovat tisíce lidí denně a mohli by tak být klíčovými pomocníky při návratu k běžnému životu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat