Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Ptákem letošního roku je kukačka. Nikdo neví, proč jich ubývá

Kukačka obecná - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kukačka obecná - ilustrační foto. | foto: ČTK

DOMOV Ptákem roku 2010 zvolila Česká společnost ornitologická kukačku obecnou, o které se mluví jako o poslu jara. I kukaček ubývá, aniž se ví příčina, vysvětlili ornitologové výběr.

Kukačka má ornitologům sloužit v Mezinárodním roce biodiverzity také jako příklad pestrosti přírody, o kterou je třeba pečovat. Kampaň zaměří především na děti, které budou moct přispívat svými pozorováními do internetového projektu monitorování příletu ptactva Jaro ožívá.

Kukačky odlétají zimovat do Afriky
Kukaček je v Česku 35 000 až 70 000 párů, zimovat odlétají do subsaharské Afriky. Kukačka obecná, ale také žežhulka, kukučka či kukavka je známa především kvůli způsobu hnízdění. Samice kukačky snášejí vejce do hnízd jiných ptáků a mládě po vylíhnutí vyhazuje jejich vlastní vejce z hnízda. Pěstoun potom krmí pouze mládě kukačky. Za jednu sezonu je kukačka schopna takto naklást až 25 vajec, ne všechna ale náhradní rodiče přijmou. Pokud poznají, že mají v hnízdě cizí vejce, vyhodí ho. Po vylíhnutí už ale holátko vezmou za své, a to i přesto, že před jejich očima vyhazuje ostatní vejce z hnízda, aby se zbavilo konkurence. Unikátní záběry takové akce ornitologové zveřejnili na webové stránce www.birdlife.cz/kukacka.html.

"Pokud hnízdo parazituje kukačka a hostitel vejce přijme, je pro něj celá sezona ztracena. Vychování kukačky vyžaduje asi 11 až 12 dnů inkubace, 18 až 21 dnů péče o mládě na hnízdě a další dva až tři týdny péče mimo hnízdo.

Nejčastěji si vybírá hnízda rákosníka obecného
Na konci takové lopoty už hostiteli nezbývá čas na nové zahnízdění a vyvedení vlastní snůšky," uvádí v brožuře vydané Českou ornitologickou společností expert na kukačky Tomáš Grim. V Česku kukačka snáší vejce do hnízd 24 druhů, nejčastěji si vybírá hnízda rákosníka obecného, červenky obecné a rehka zahradního.

V Evropě byla kukaččí vejce nalezena v hnízdech stovky druhů ptáků včetně k tomuto účelu tak zvláštních jako je potápka či poštolka. Kukačka dorůstá do velikosti 33 centimetrů, charakteristické pro ni je, že prakticky nezvedá křídla nad úroveň těla. Když sedí, má kukačka často svěšená křídla a mírně pohybuje dlouhým ocasem. Kukačky mají dvě barevné formy - šedou nebo rezavou. Dospělí samci jsou vždy šedí, mláďata jsou vždy rezavá a samice mohou být šedé i rezavé. V Česku je rezavá forma samic vzácná.

Ačkoli podle charakteristickému zvuku "kuku" pozná kukačku každý, málokdo ji viděl. Chová se totiž nenápadně, a to kvůli rozmnožovací strategii.

V Česku i v celé Evropě kukaček ubývá
Samice tiše a nenápadně posedávají na vyvýšených místech a sledují chování vybraných pěstounů plánovaného potomka. Navštěvují jejich hnízda a své vlastní podle Grima snesou, až když hostitel začne klást. Kukačky kladou téměř vždy odpoledne, zatímco pěvci ráno. Samotný pobyt kukačky na cizím hnízdě je velmi krátký, sežrat cizí vejce a naklást své jí trvá v průměru necelou minutu. V posledních letech kukaček v Česku i v celé Evropě výrazně ubývá. Je jich téměř polovina oproti počátku 80. let minulého století. Důvody úbytku nejsou známé. Ornitologové ho dávají do spojitosti se zhoršením podmínek na afrických zimovištních a vlivu stále pokračující intenzifikace zemědělství.

Ptáka roku vyhlašuje Česká společnost ornitologická od roku 1992. Kampaní upozorňuje nejen na existenci vybraného druhu, ale i na problémy, se kterými se potýká.

Loni ornitologové vyhlásili ptákem roku skorce vodního, o rok dříve racka chechtavého. Od zahájení celé kampaně zpopularizovali také například skřivana, rorýse nebo orla.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...